Romanian Cafe

HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  Log inLog in  RegisterRegister  

Share | 

Cateva lamuriri de inceput...

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Admin
Admin

PostSubject: Cateva lamuriri de inceput...   Fri Jun 18, 2010 3:00 pm

Am creat noua categorie "Religie" in urma unor cereri adresate de doi membri ai forumului. Avem doua forumuri aferente numite: "Islam" si "Ortodoxie". Asta pentru ca, din cate stiu avem musulmani si crestin-ortodocsi pe forum. Daca mai sunt si aderenti ai unei alte religii, rog sa fiu informata.
Fiecare este invitat sa scrie, daca doreste, la religia careia ii apartine. De asemenea, daca au nelamuriri create, pot adresa intrebari. Atmosfera creata se vrea a fi una de respect pentru valorile religioase ale celuilalt.
Repet, aceasta categorie se adreseaza numai celor ce cu adevarat sunt interesati in domeniul religios.
study

Last edited by Admin on Mon Jun 21, 2010 7:50 am; edited 1 time in total
Back to top Go down
View user profile http://romaniancafe.forumotion.net
Clara

PostSubject: Re: Cateva lamuriri de inceput...   Mon Jun 21, 2010 7:41 am

Deci, draga mea, ne-ai lamurit. Fiecare cu bucatica lui, nema discutii libere... Nu stiu daca e mai bine asa, dar voi incerca. Pup si succes.
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Cateva lamuriri de inceput...   Mon Jun 21, 2010 7:44 am

Ba poti intra si la categoria Islam, tu fiind ortodoxa, si sa intrebi daca ai... nelamuriri. Dar nu se accepta critica. Adica putem incerca din nou sa avem "discutii libere" dar doar pe baza unor polemic constructive, nu uitati discutam la nivelul ideilor, la nivel socratic. Multumesc pentru intelegere! Smile
Back to top Go down
stefanev

PostSubject: Re: Cateva lamuriri de inceput...   Mon Jun 21, 2010 8:36 am

Sunt "discutii libere" insa cum am mai spus, eu am o vorba: "Libertatea unei persoane se termina acolo unde incepe libertatea altei persoane." Si in termenul de libertate intra si orientarea religioasa. Speram ca discutiile din topicurile din aceasta categorie sa nu degenereze. Daca se intampla asta, eu ma retrag din discutie Wink
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Cateva lamuriri de inceput...   Mon Jun 21, 2010 11:22 am

Multumesc, tot ceea ce ati spus aici este luat in considerare. Am sa repet, in cazul in care, poate, cineva nu a inteles. Valorizez "discutiile libere" la fel de mult ca ceilalti, dar, de asemenea valorizez faptul ca oricine are dreptul de a fi "liber" de ridicol si de critica. Obiectivul nostru este sa egalizam balanta.
De fapt, in Europa exista acum, la nivel international o dezbatere polemica pe tema: "Freedom speech", dar sunt ignorate drepturile cuiva de a nu fi ridiculizat. "Libertatea discutiei" dar respect pentru drepturile celuilalt de langa tine.
Back to top Go down
chihlimbar

PostSubject: Re: Cateva lamuriri de inceput...   Tue Jun 22, 2010 2:48 am

Aceasta noua rubrica de religie se vrea a fi un copac batran cu multe ramuri ..trunchiul va ramane pentru toti la fel , acelasi Mare Creator , fie ca il numim Dumnezeu, Allah sau God ..este acelasi dar tradus in alte limbi nimic mai mult.Ramurile lui sunt diferitele credinte ale oamenilor , poate nascute din dorinta de a diviniza cat mai mult si cat mai corect tot pe El .Profeti si Mesageri din diferite timpuri si neamuri s-au ridicat si au vorbit poporului porunca aceluiasi Creator ... vremurile , limba si mentalitatea oamenilor a facut ca fiecare credinta / religie rasarita pe pamant sa aiba ceva nou de care cei chemati intru credinta sa se teama si sa se supuna. Torah , Biblia si Evangheliile , Quran-ul sunt carti trimise de acelasi Creator . Daca toate popoarele cu diferitele lor religii ar avea discutii libere intr-o maniera in care nu se poate iesi din tiparul " eu sunt cel ce am dreptate " si daca nu ar exista toleranta religioasa si respectarea alegerii celui de langa tine ..atunci rasa umana ar fi fost demult eradicata .Nu zice nimeni sa nu ne expunem liber parerea dar aceasta parere trebuie sa aiba in vedere in primul rand sloganul " ce tie nu-ti place altuia nu face".... e ok daca eu cred in Dumnezeu , in Trinitate si in Biblie dar nu se cade sa snopesc obrazul celui de langa mine daca el crede in Allah , Mohamed si Quran ..... indarjirea religioasa cu care unii isi apara religia intr-un mod gresit nu poate aduce nimic constructiv niciodata ..nu cere nimeni ( cel putin nu pe acest forum ) sa te convertesti la religia interlocutorului , nu iti impune nimeni sa crezi in ce crede el .. mi se pare de bun simti sa vorbesti despre lucrurile in care crezi atata timp cat stii sa iti pastrezi demnitatea de a nu arata cu degetul catre celalalt doar pentru ca in loc de crucea de inchinaciune isi pleaca capul pe podea .Daca stim cum sa ne canalizam cunostintele si energiile spre o discutie constructiva atunci nu vad de ce discutiile ar degenera..recomand ca cei cu atitudinile negativiste si din start rau voite catre alta religie decat cea proprie , sa se abtina de la topicul Religie .... caci daca intradevar discutiile vor degenera riscam ca mesajele si gandurile noastre sa valoreze cat doua cepe degerate exact taman bune de aruncat la cosul de gunoi !
Back to top Go down
View user profile
malika-angel

PostSubject: Re: Cateva lamuriri de inceput...   Sat Jan 21, 2012 7:53 am

salamo alaikom! abia m-am inscris pe forum..am citit la iuteala ce mi s-a parut mai interesant in limita timpului...mai am de citit Very Happy:D ..imi plac topicurile..subiectele alese...deci sa vorbim despre religie...LA BUNA VEDERE! (o vorba spusa de un unchi al copilariei mele..)
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: Cateva lamuriri de inceput...   Tue Jan 24, 2012 7:11 pm

Bine ai venit Malika!! Eu iau mesajele tale exact in ordinea inversa a scrierilor si abia putin cate putin incep sa inteleg...deh, daca n-am luat-o cu inceputul ca oamenii!

Ma bucur ca iti place "la noi" :p si sper sa te avem activa pt multa vreme, sa ne impartasesti din experientele si gandurile tale!

O seara placuta! flower
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Cateva lamuriri de inceput...   Today at 8:07 am

Back to top Go down

Cateva lamuriri de inceput...
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1