Romanian Cafe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Romanian Cafe


 
HomeHome  GalleryGallery  SearchSearch  Latest imagesLatest images  Log inLog in  RegisterRegister  

 

 Bucataria mediteraneana si orientala

Go down 
3 posters
AuthorMessage
chihlimbar

chihlimbar


Posts : 71
Join date : 2009-08-06

Bucataria mediteraneana si orientala Empty
PostSubject: Bucataria mediteraneana si orientala   Bucataria mediteraneana si orientala Icon_minitimeSat Jun 12, 2010 8:40 pm

Hummus-ul este un preparat specific libanez , foarte des intalnit in bucataria mediteraneana si din Orientul Mijlociu... sper sa va faca placere si sa va bucurati de noua rubrica de gastronomie .

HUMMUS

Bucataria mediteraneana si orientala Hum10


Ingrediente

1/4 pahar de iaurt - cel recomandat este iaurtul gresesc , numit si Labneh / Labaneh, Lebnah, Labne, Labni si in araba لبنة, am gasit reteta de pregatit acest iaurt in casa , o sa o scriu mai tarziu - eu am folosit 100gr de iaurt Danone

1 conserva chick peas / garbanzo beans ( daca am tradus bine acesta este naut )- am preferat direct conserva ca sa nu le mai tin boabele la inmuiat peste noapte

1/2 pahar de tahina ( pasta de susan )

1/2 pahar de suc de lamaie - lamaia se foloseste dupa gust , daca va place mai acru puteti pune toata cantitatea daca nu folositi mai putin - eu am folosit exact 2 lamai micute si a fost destul de acra

2-3 catei de usturoi - acesta tot dupa gust se foloseste - eu am folosit doar 2 catei destul de maricei

1/2 lingurita de sare

2 linguri de apa - doar daca e nevoie daca la final hummusul iese prea gros

3-4 frunze de menta proaspata - pentru a da o savoare , puteti folosi ce va place mai mult : rozmarin , busuioc

1 legatura de patrunjel - pentru ornat

1 lingurita boia - pentru ornat

1/4 pahar de ulei de masline - pentru ornat

Intr-un blender se pune conserva de garbanzo beans ( nautul ) scurs de orice lichid , sucul de lamaie , iaurtul ( daca nu vreti sa folositi iaurt il puteti inlocui cu cateva linguri de ulei de masline ) , tahina , usturoiul ( neaparat pisat ) , frunzele de menta si sarea.... se mixeaza aproximativ 1 min. Daca dupa ce il gustati ii mai trebuie acreala , folositi putina sare de lamaie iar daca e prea gros puneti cele 2 linguri de apa si mai mixati cateva secunde.

Cum am aranjat eu pe platou se serveste ca si side dish alaturi de diferite mancaruri din carne . Se iau 2 platouri , unul mai mic si altul mult mai mare .In cel mic se toarna hummusul si se formeaza un mic santz ( ca in imagie ) , in mijloc sa fie asa mai bombat .... in mijloc se aseaza cateva boabe de naut ( pastrati cateva inainte sa le mixati ) , plus masline ( eu am uitat sa mai pun ) ....din mijloc catre margine , peste santul format se aseaza felii de ardei rosu ( eu am pus rosie ca nu aveam ardei ) ..farfuria mea fiind in colturi am asezat patrunjelul tocat exact in colturi si din loc in loc pe margine am pus boia apoi am turnat in sant peste ardei ulei de masline....farfuria mica cu hummusul se aseaza in farfuria mare pe marginea careia se aseaza chipsuri de pita .. sau se poate praji lipie libaneza pentru cateva secunde in ulei de masline.
Pofta buna !
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Bucataria mediteraneana si orientala Empty
PostSubject: Re: Bucataria mediteraneana si orientala   Bucataria mediteraneana si orientala Icon_minitimeSun Jun 13, 2010 5:17 pm

Mi-a lasat gura a apa deja. Te anunt dinainte cu vreo saptamana cand o sa vreau sa te vizitez, sa ai timp sa prepari mai multe bunatati, printre care si acest hummus. Yami, yami!
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
chihlimbar

chihlimbar


Posts : 71
Join date : 2009-08-06

Bucataria mediteraneana si orientala Empty
PostSubject: Re: Bucataria mediteraneana si orientala   Bucataria mediteraneana si orientala Icon_minitimeSun Jul 11, 2010 6:19 pm

Sper ca pana la urma sa-ti fi placut hummus-ul trimis la pachet ! Sa faci si tu ca e super simplu ! Mai jos voi posta reteta de shawarma beef !


SHAWARMA BEEF

Igrediente ;
- 1 kg carne de vita pentru shawarma ( carne taiata fasii subtiri ) - se gaseste in supermarket sau shopuri de carne chiar sub denumirea de shawarma , aprox. 24 lire/ kg .

- 1/2pahar de ceapa tocata fin
- 1/3 pahar de ardei verde taiat fin
- 1/3 pahar ulei de masline
- 3 catei de usturoi pisati
- 1/3 pahar de suc de lamaie
- 2 frunze dafin
- 2 bete de scortisoara
- 2 boabe de cardamom/ hal / habahan ( daca nu gasiti boabe substituiti cu 1/4 lingurita pudra )- f scump acest condiment , 1 pliculet ( 1 lingura ) costa 2 lire.
- 2 lingurite condimente pentru shawarma ( am gasit marca 5 Minute ,cutiile acelea cu galben )
- 1 lingurita sare ( dupa gust )
- 1/2 lingurita piper

Carnea de shawarma se pune intr-un bol incapator si se amesteca cu cu absolut toate ingredientele enumerate mai sus apoi se acopera cu o folie si se lasa la marinat cel putin 4 ore sau peste noapte ( eu le-am lasat peste noapte )..carnea si-a tras savoarea din toate ingredientele si mirosea nemaipomenit .
Dupa ce s-a marinat , carnea se aseaza intr-o tava , se acopera cu folie de aluminiu si se da la cuptor pentru aprox 40 de minute ( eu am tinut-o 50 de minute ) .Dupa 40 de minute se indeparteaza folia ..in caz ca are prea multa zeama aceasta se indeparteaza ... se pune inapoi in cuptor pentru inca 20 de minute ( eu am lasat-o doar vreo 15 minute ) , se lasa la cuptor atat cat ii trebuie sa se rumeneasca si sa scada tot lichidul.Inainte de a pune carnea in lipie indepartati betele de scortisoara, dafinul si habahanul.
In timp ce carnea este la cuptor pregatiti celelalte ingrediente pentru sandwich : sosul de tahina , amestecul cu sumak si rosiile taiate cuburi mici.


SOSUL DE TAHINA

Ingrediente :
-1 pahar tahina
- 1-2 catei de usturoi ( dupa gust )
- sucul de la 1 lamaie ( dupa gust )
- 1/2 lingura sare ( dupa gust )
- 1/2 pahar de apa
- 1 ridiche ( nu e obligatoriu ) rasa
- 1 lingura de patrinjel

Se pune tahina intr-un bol , se adauga usturoiul pisat , sucul de lamaie , apa , sare si se amesteca foarte bine .. eu cand am facut prima data am crezut ca mi s-a taiat amestecul pentru ca tahina arata ca si cum se aduna in loc sa se amestece cu apa ... la sfarsit adaugati patrunjelul.


AMESTECUL CU SUMAK

Ingrediente:
- 1 ceapa mare tocata fin
- 1 lingura de sumak - si acest condiment e scump , 100gr costa 6 lire .
- 1/4 lingurita de sare
- 1/2 pahar de patrunjel tocat

Intr-un bol se amesteca ingredientele de mai sus , astfel incat sumakul si sarea sa se raspandeasca bine .

REALIZAREA SANDWICHULUI

Se intinde carnea pe o lipie libaneza ,se adauga amestecul cu sumak ,sosul de tahina si rosiile...se ruleaza si se inchide la un capat ...se serveste alaturi de sos de tahina sau muraturi .
In reteta originala de unde am preluat dupa ce rula lipia ( neinchisa la nici unul din capete ) o punea 3-5 minute intr-un grill-toast , astfel sandwichul devine usor crocant.... insa eu nu am grill - toast. Se ia dupa grill , se inveleste jumate in folie de aluminiu si se serveste cu sos de tahina sau muraturi.

Ce vreau sa mai adaug este ca dintr-un kilogram de carne ies aproximativ 8 sandwichuri in lipie libaneza mica .Este pe departe cea mai buna shawarma pe care am mancat-o !

Carnea asezata la marinat .

Bucataria mediteraneana si orientala Photo031

Carnea facuta la cuptor.

Bucataria mediteraneana si orientala Photo032

Patrunjelul cu ceapa si sumak

Bucataria mediteraneana si orientala Photo033

Tahina

Bucataria mediteraneana si orientala Photo034

Ingredientele asezate in lipie libaneza

Bucataria mediteraneana si orientala Photo035

Shawarma in paine de sandwich

Bucataria mediteraneana si orientala Photo036


Pofta buna !
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Bucataria mediteraneana si orientala Empty
PostSubject: Re: Bucataria mediteraneana si orientala   Bucataria mediteraneana si orientala Icon_minitimeSun Jul 11, 2010 7:26 pm


Eu am asa o impresie ca tu vrei sa ma faci bucatareasa desavarsita. Ce fotografii apetisante! Ati terminat de mancat sau mai aveti ca vine cineva in orasul tau si il rog sa-mi aduca la pachet si acest fel de mancare. Sunt gurmaandaaaaaa!
Hummus-ul, ca sa fiu sincera, nu am mai avut rabdare sa-l mananc preparat pe langa altceva, l-am "hapait" asa pe paine... o minuntie, nu alta! Multumesc mult!
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
chihlimbar

chihlimbar


Posts : 71
Join date : 2009-08-06

Bucataria mediteraneana si orientala Empty
PostSubject: Re: Bucataria mediteraneana si orientala   Bucataria mediteraneana si orientala Icon_minitimeTue Jul 13, 2010 12:20 am

Pai ti-am zis sa te pregatesti de shawarma ca e si simpla si delicioasa ! Din pacate e mai greu de trimis la pachet dar nu e greu de executat .... pui de cu seara carnea la marinat si cand vii de la scoala o arunci in cuptor , intre timp faci repede tahina si tai patrunjel si rosii si gata ! Voila Shawarma !
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Bucataria mediteraneana si orientala Empty
PostSubject: Re: Bucataria mediteraneana si orientala   Bucataria mediteraneana si orientala Icon_minitimeTue Jul 13, 2010 12:47 am


Mda, ar fi numai o singura problema: eu vin de la scoala stoarsa de vlaga. Doar sa-mi instruiesc sotul sa-mi prepare acest nou fel de mancare atat de delicios. Merci!
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Bucataria mediteraneana si orientala Empty
PostSubject: Re: Bucataria mediteraneana si orientala   Bucataria mediteraneana si orientala Icon_minitimeTue Aug 03, 2010 8:55 am

Vreau o reteta de shaorma de pui!
Chihlimbar ai putea sa o postezi, te rog?
Pup!
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
chihlimbar

chihlimbar


Posts : 71
Join date : 2009-08-06

Bucataria mediteraneana si orientala Empty
PostSubject: Re: Bucataria mediteraneana si orientala   Bucataria mediteraneana si orientala Icon_minitimeTue Aug 03, 2010 11:24 am

Bucataria mediteraneana si orientala Photo010

Cu mare placere Admin ... aceasta shaworma pe care eu o pregatesc este facuta in stil oriental deci iti vor trebui cateva condimente specifice .

Ingrediente - pentru 4 sandwich-uri

- 2 piepti de pui taiati fasii
- 1/4 pahar de zeama de lamaie
- 1 iaurt ( mediteranean , grecesc ... acela care scrie pe el plain , daca nu se gaseste se poate folosi oricare altul )
- 1 lingura usturoi pisat
- 1 lingurita sare
- 1/4 lingurita cardamom ( habahan )
- 1/4 lingurita condiment de shaworma
- 1/4 lingurita paprika
- 1/4 lingurita patrunjel uscat
- 1/8 lingurita pudra de ardei rosu iute ( chilli )
- 1/8 lingurita scortisoara pudra
- 3 linguri ulei masline ( ptr prajit )


Carnea tocata fasii se pune intr-un bol , se adauga toate ingredientele si se amesteca bine .Se marineaza la frigider cel putin 2 ore . Dupa ce carnea s-a marinat se adauga intr-o tigaie de prajit cele 3 linguri de ulei de masline si se rumeneste puiul aproximativ 10 minute .Pe o lipie se intinde sos de usturoi , puiul , ceapa tocata marunt si muraturi dupa preferinta . Asezarea si combinarea pe lipie poate diferi in functie de gusturi sau ce alte ingrediente se gasesc la indemana , acestea pot fi rosii , castraveti , ardei ... sosul de usturoi poate fi inlocuit de maioneza in care se poate adauga un catel de usturoi pisat .



SOS / PASTA DE USTUROI


Sos de usturoi sau Toumeya este un preparat libanez ce se serveste cu pui sau carne de vita si are aspectul si consistenta unei maioneze.



Ingrediente
- usturoi pisat 4-5 catei
- suc de lamaie 1/4 pahar
- ulei 1 pahar
- albus de ou 2 bucati
- sare 1/4 lingurita

Intr-un blender se pune usturoiul , 1/4 din paharul de ulei si 1 lingurita de suc de lamaie si se mixeaza aprox 30 de secunde . Apoi se adauga alternind ba zeama de lamaie ba uleiul, inca jumate din cana si se mixeaza aprox 1 minut .Se adauga albusurile de ou ,neaparat reci si se mixeaza bine pana totul devine f alb si spumos .... la final se adauga sarea si restul de ulei si se mixeaza pana ajunge la consistenta dorita ca si maioneza. Sarea si lamaia se folosesc dupa gust , daca nu va place asa multa lamaie puteti reduce cantitatea.De asemenea uleiul trebuie sa fie unul bun , deschis la culoare si fara miros puternic . Sosul de usturoi este mai delicios a doua zi pentru ca uturoiul isi dezvolta in timp calitatile.


Pofta buna Admin si sa imi povestesti cum ti-a iesit !
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 38
Location : Manchester, UK

Bucataria mediteraneana si orientala Empty
PostSubject: Re: Bucataria mediteraneana si orientala   Bucataria mediteraneana si orientala Icon_minitimeThu Aug 05, 2010 11:32 am

Buna dimineata sau Buna ziua,

Eu pana la ora 14 (ora locala), gasesc ca este inca dimineata!!

Trec la subiect! Chihlimbar, daca ai retete de baklawa sau alte dulciuri arabesti, te rog sa postezi. Eu azi ma incumet sa fac kunafa. Sper sa imi iasa! Si daca iese, am sa va spun cum se face Smile
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Bucataria mediteraneana si orientala Empty
PostSubject: Re: Bucataria mediteraneana si orientala   Bucataria mediteraneana si orientala Icon_minitimeThu Aug 05, 2010 5:31 pm

Faci kunafa cu crema de vanilie? Yamiiiiiiii! ei las' ca vine Rmadanul si o sa gatesc dulciuri in fiecare seara, m sa bat suta dupa aia. Sa ne scrii cum se face.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 38
Location : Manchester, UK

Bucataria mediteraneana si orientala Empty
PostSubject: Re: Bucataria mediteraneana si orientala   Bucataria mediteraneana si orientala Icon_minitimeThu Aug 05, 2010 5:49 pm

Cu regret nu mi-a iesit pentru ca nu am gasit ce trebuie si am folosit inlocuitor.

Ideea este ca trebuie folosite niste paste din acelea subtiri lungi precum fideaua dar suficient de drepte, ideal este sa le dam putin prin unt si sa le facem straturi: cel de pe tava si cel de deasupra. Intre ele sa vina crema. Pasta aceea nu e chiar oricum pt ca bagata la cuptor ea nu trebuie sa se arda sau sa se intareasca. De aceea cred ca trebuie unse cu ceva sau macar fierte putin in prealabil. Eu nu am avut pasta din aceea si am vrut sa inlocuiesc...deci...cam = 0

Apoi reteta pt crema, pe care am gasit-o, se pare ca nu este atat de buna. Conform acesteia, se pun vreo 4 ling. de faina si vreo doua de zahar care se vor amesteca pe foc mic cu 450 ml de lapte, pana se ingroasa si iese aproape ca o budinca. Se lasa la racit si se pune smantana cam 100 ml si fructe confiate sau de ex stafide. Apoi se pune in tava dupa cum ziceam, intre cele doua straturi de pasta. Se lasa la cutor apoi se face un sirop din zahar, apa, suc de lamaie si esenta de trandafiri. Chestiunea este ca nici siropul nu a fost bun in reteta aceea pt ca a fost extrem de mult zahar si absolut, dupa racire a inceput sa se intareasca. (asta inseamna sa nu ai foarte multa experienta). Am zis ca deh...cine a facut, stie mai bine dar vad ca nu stia.

Dupa aceasta incercare va pot spune clar ca trebuie pastele acelea anume, trebuie ceva mai multa faina si smantana groasa astfel incat inclusiv bagata la cuptor si apoi racita, crema sa stea precum budinca, suficient de tare. Crema mie mi-a iesit bunicica dar nu suficient de tare, problema grava a fost la paste.

Cine are alta reteta sa o posteze.

Ahh, bineinteles trebuie puse esente, fiecare de ce vrea dar e de preferat vanilia.
Back to top Go down
chihlimbar

chihlimbar


Posts : 71
Join date : 2009-08-06

Bucataria mediteraneana si orientala Empty
PostSubject: Re: Bucataria mediteraneana si orientala   Bucataria mediteraneana si orientala Icon_minitimeSat Aug 07, 2010 2:01 pm

Konafa este un dulce specific tarilor arabe si se poate pregati in mai multe moduri. Konafa cu branza , cu crema , cu budinca sau cu aluneturi. Se poate intinde pe fundul tavii , se pot crea cuiburi sau rulouri . Iata cea mai simpla konafa pe care am facut-o de multe ori , cea cu budinca de vanilie !

Pastele de konafa se gasesc de cumparat la kilogram sau ambalate , depinde in ce zona a lumii va aflati. In Egipt se cumpara la kilogram , arata ca niste atze flexibile . In alte parti acestea se numesc vermicelli ( cele mai fine posibil ) sau shredded phyllo .

Inainte de toate se prepara un serbet , un sirop de zahar , deoarece acesta trebuie turnat rece peste konafa imediat ce este scoasa tava din cuptor .E de preferat a se pregati cu o zi inainte ! Intr-o oala se pune pe foc 1 cana de apa , 2 cani de zahar , zeama de lamaie ( dupa gust ) , esente sau apa de trandafiri ( dupa preferinta ) . Dupa ce zaharul este topit si compozitia a inceput sa se lege se indeparteaza de pe foc si se da la rece.

Pastele de konafa se impart in 2 parti egale ... depinde de tava folosita , mie imi intra 1 kilogram de paste.... jumate din konafa o iau si o faramitzez cu mana , o rup si apoi torn cateva linguri de grasime vegetala ( samna ) si frec bine cu mainile pastele ... nu pot zice cu exactitate cata grasime pentru ca depinde cat de mult trag pastele , se simte la mana cand sunt bine imbibate . Dupa ce au fost unse cu grasime pastele se pun pe fundul tavii unse in prealabil cu grasime si se indeasa foarte bine , se taseasa.

Se pregateste budinca de vanilie ( custard ) conform instructiunilor de pe pachet . Este cel mai simplu sa luati praf de budinca si sa il pregatiti instant cu lapte... eu prefer sa pun mai putin lapte decat indica instructiunile pentru a avea o consistenta mai densa. In budinca se pot adauga stafide si nuca de cocos.

Budinca se toarna calda peste pastele asezate pe fundul tavii.

Cealalta jumatate de paste se pregatesc la fel , se imbiba bine cu grasime si se aseaza peste budinca.Nu va fie frica sa apasati putin mai tare deoarece nu se vor lasa la fund sau nu se vor adanci in budinca .

Se da la cuptor pana se aureste deasupra , o lasati atat de mult cat doriti sa aiba culoarea , mai aurie sau mai maronie .Imediat ce este scoasa din cuptor se toarna deasupra serbetul rece. Se lasa sa se raceasca , nu se taie calda !

Spor !
Back to top Go down
chihlimbar

chihlimbar


Posts : 71
Join date : 2009-08-06

Bucataria mediteraneana si orientala Empty
PostSubject: Re: Bucataria mediteraneana si orientala   Bucataria mediteraneana si orientala Icon_minitimeSat Aug 07, 2010 2:14 pm

Am recitit mesajul anterior al Yasminei si vreau sa fac cateva precizari .

Aluatul / pastele de konafa arata exact asa

Bucataria mediteraneana si orientala 008-ku10

Orice alte paste , gen fidea nu sunt bune pentru ca sunt tari... aluatul asta de konafa trebuie sa fie flexibil , moale .. daca s-a intarit nu mai poate fi folosit .

Serbetul , siropul de zahar ... trebuie sa arate ca si o miere ceva mai moale cand se toarna deasupra konafei . Siropul nu este lichid ca apa , dupa racire trebuie sa inceapa sa se intareasca !

Sper sa-ti fie de folos informatiile Yasmine ! Reteta este probata de mine de fiecare Ramadan !
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 38
Location : Manchester, UK

Bucataria mediteraneana si orientala Empty
PostSubject: Re: Bucataria mediteraneana si orientala   Bucataria mediteraneana si orientala Icon_minitimeSat Aug 07, 2010 2:20 pm

Iti multumesc mult Chihlimbar!! Si eu am constatat acelasi lucru, ca trebuie o pasta anume. Cat despre sirop, dupa cum spuneai, trebuie sa fie ca mierea insa nu sa se faca zaharul ca la crema de zahar ars de pe margine, sa se sparga bucati si sa ti se lipeasca de toate cele.

Nu stiu sigur daca am ghicit la crema respectiva. Daca ai vreo reteta de crema, te rog sa ne-o impartasesti!! Cea pe care am folosit-o eu, este la gust foarte aproape de kunafa aia de patiserie insa trebuie ceva mai consistenta.

Iti multumesc din nou pt precizari. Ahh, daca stii si din ce se face si aluatul pt qatayef, deja pot sa te pup Razz
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 38
Location : Manchester, UK

Bucataria mediteraneana si orientala Empty
PostSubject: Re: Bucataria mediteraneana si orientala   Bucataria mediteraneana si orientala Icon_minitimeSat Aug 07, 2010 2:21 pm

Ahh, ma scuzi, am sarit peste mesajul anterior! Very Happy Am vazut ca ai dat lamuriri despre ce intrebasem eu. puuup!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Bucataria mediteraneana si orientala Empty
PostSubject: Re: Bucataria mediteraneana si orientala   Bucataria mediteraneana si orientala Icon_minitimeSat Aug 07, 2010 3:06 pm

Complicat tare cu acesta kunafa. Nici cu pistolul la tampla nu as sta sa o fac. Eu cumpar de la cofetarie ca aici se gsesc, alhamdullilah!
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
chihlimbar

chihlimbar


Posts : 71
Join date : 2009-08-06

Bucataria mediteraneana si orientala Empty
PostSubject: Re: Bucataria mediteraneana si orientala   Bucataria mediteraneana si orientala Icon_minitimeSat Aug 07, 2010 3:52 pm

Yasmine in mici un caz acel sirop de konafa nu se face ca cel de zahar ars ..oricum ai inteles cum se pregateste . Am reteta si de Kataif ..insa vreau sa fac o precizare .In Egipt kataif si konafa sunt diferite ca si denumire fata de alte tari ... de ex Kataif-ul egiptean este aceea clatita mica umpluta cu aluneturi si prajita apoi scufundata in serbet , pe cand in alte tari Kataif-ul este Konafa egipteana . Sper ca nu v-am zapacit ! Yasmine voi scie putin ma tarziu si reteta de kataif .Am si o reteta de crema pe baza de branza dulce , o voi scrie cu precizarea ca nu am incercat-o niciodata dar e din sursa sigura .

Admin , nu este complicat absolut deloc. Este una dintre cele mai simple prajituri. Eu recunosc ca sunt dezastru la prajituri si nu ma aventurez sa fac chestii complicate. Nu am cumparat Konafa niciodata si mi se pare ca este chiar mai ieftin sa o pregatesti in casa , aghina konafa ( pastele ) sunt foarte ieftine , budinca la fel . Cat costa sa o cumperi de-a gata in Egipt ?
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 38
Location : Manchester, UK

Bucataria mediteraneana si orientala Empty
PostSubject: Re: Bucataria mediteraneana si orientala   Bucataria mediteraneana si orientala Icon_minitimeSat Aug 07, 2010 3:57 pm

Pai Chihlimbar, eu ma refer la Qatayef-ul acela clasic egiptean, cel facut cum spui tu, ca niste clatite umplute cu diverse si se prajesc si se dau prin sirop.

Stiu ca si aici, in Italia kunafa este qatayef, de aceea pasta se numeste aici pasta qatayefi.

Pe mine ma intereseaza in varianta egipteana, pt ca de acolo le si stiu Very Happy
Back to top Go down
chihlimbar

chihlimbar


Posts : 71
Join date : 2009-08-06

Bucataria mediteraneana si orientala Empty
PostSubject: Re: Bucataria mediteraneana si orientala   Bucataria mediteraneana si orientala Icon_minitimeWed Aug 18, 2010 10:37 pm

Iata si prima tava de konafa coapta cu ocazia Ramadanului .


Pastele de konafa rupte in mii de firisoare

Bucataria mediteraneana si orientala Paste10

Pastele de konafa imbibate cu grasime ( samna ) si tasate pe fundul tavii

Bucataria mediteraneana si orientala 210

Budinca de vanilie cu stafide turnata peste stratul de paste de konafa

Bucataria mediteraneana si orientala 310

Stratul de paste de konafa de la suprafata , pus peste budinca de familie si indesat bine

Bucataria mediteraneana si orientala Tasate10

Serbetul / siropul de zahar pregatit cu o zi inainte

Bucataria mediteraneana si orientala 510

Konafa scoasa din cuptor

Bucataria mediteraneana si orientala 410

Konafa cu siropul turnat deasupra

Bucataria mediteraneana si orientala Gata_c10
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 38
Location : Manchester, UK

Bucataria mediteraneana si orientala Empty
PostSubject: Re: Bucataria mediteraneana si orientala   Bucataria mediteraneana si orientala Icon_minitimeWed Aug 18, 2010 11:46 pm

Woooooooowwwww!! ce pofta mi-ai facut Chihlimbar!!! Sa stii ca am cautat de am capiat aici paste din acelea si nu am gasit de nici un fel Sad

Am mai vrut sa fac qatayef dupa o reteta de pe net, nu iese deloc asa cum ar trebui!!! Asta e, trebuie sa vin in Egipt sau alta tara cu specific si cand am sa vin, parca vad ca am sa spun ca mi-e lene sa o fac, doar exista pe toate drumurile!!

Iti multumesc foarte foarte mult si am sa mai incerc sa caut paste din alea! Puuuuup! Razz
Back to top Go down
chihlimbar

chihlimbar


Posts : 71
Join date : 2009-08-06

Bucataria mediteraneana si orientala Empty
PostSubject: Re: Bucataria mediteraneana si orientala   Bucataria mediteraneana si orientala Icon_minitimeThu Aug 19, 2010 12:25 pm

yasmine wrote:
Ahh, daca stii si din ce se face si aluatul pt qatayef,

Iata si reteta ptr Kataif , gogoselele umplute cu diverse aluneturi . Precizez ca eu cumpar acele clatitute ptr ca este mult mai ieftin si mai comod decat daca as coace eu acasa .Dar am o reteta cum se fac in casa .

Bucataria mediteraneana si orientala Kataif10

Pentru aluatul de clatitutza

- 1 pahar de faina
- 1 pahar apa
- 1/2 lingura praf de copt
- 1 lingura zeama de lamaie
- 1 lingura drojdie dizolvata in putina apa calduta

Se amesteca faina cu apa cu ajutorul mizerului , se adauga drojdia si se mai bate putin.Compozitia se lasa la dospit, eventual langa o sursa de caldura , pentru 1ora jumate - 2 ore .Cand compozitia si-a dublat volumul se adauga si praful de copt stins cu lamaia.Se amesteca putin si se pune compozitia intr-un ibric . In tigaia incinsa se toarna din compozitie cat sa formeze cercuri de aproz. 7-10 cm in diametru . Se coc la foc mic pana ce suprafata lor este uscata, nu se coace pe ambele parti .Se scot cu o spatula si se lasa rasfirate pe o tava pentru a se raci .

Umpluturi

1. nuca macinata cu zahar plus cateva picaturi de esenta ( ce preferati , portocala , vanilie ) , umplutura se pune in mijloc , pe fata necoapta a clatitei , se pliaza marginile si se apasa pentru a se lipi una de alta.

2. branza dulce cu stafide sau fara cum va place .Procedeul de impachetare e acelasi

3. mix de aluneturi ( alune de pamant , de padure, migdale , nuci ) tocate marunt plus stafide si fulgi de nuca de cocos cu o lingura de zahar

Coacere

Se introduc gogoselele umplute in ulei incins si se prajesc pana devin maronii.

Siropul de zahar / serbet

Se face un sirop de zahar exact la la Konafa ( vezi reteta de mai sus )

Insiroparea

Dupa prajire gogoselele se introduc calde , imediat cum se scot din ulei , in serbetul rece. Se lasa in sirop pentru cateva minute apoi se scot .

Se servesc dupa ce s-au racit !

Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 38
Location : Manchester, UK

Bucataria mediteraneana si orientala Empty
PostSubject: Re: Bucataria mediteraneana si orientala   Bucataria mediteraneana si orientala Icon_minitimeThu Aug 19, 2010 1:14 pm

Iti multumesc Chihlimbar!!!! Esti cea mai buna cheers
Back to top Go down
chihlimbar

chihlimbar


Posts : 71
Join date : 2009-08-06

Bucataria mediteraneana si orientala Empty
PostSubject: Re: Bucataria mediteraneana si orientala   Bucataria mediteraneana si orientala Icon_minitimeThu Aug 19, 2010 3:30 pm

Cu multa placere Yasmine ! Daca vei incerca sa faci kataif sa scrii te rog si cum a iesit aluatul... reteta pare a fi sigura dar cand o pui in practica nu se stie niciodata.Eu zic din nou ca eu cumpar de la brutarie ptr ca e mai rentabil, aprox 15 bucati sunt 3-4 lire.Ca de altfel si konafa , 7-8 lire kilogramul.
Bafta !
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 38
Location : Manchester, UK

Bucataria mediteraneana si orientala Empty
PostSubject: Re: Bucataria mediteraneana si orientala   Bucataria mediteraneana si orientala Icon_minitimeThu Aug 19, 2010 7:18 pm

Am sa scriu!! Iti multumesc inca o data! Pup!!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Bucataria mediteraneana si orientala Empty
PostSubject: Re: Bucataria mediteraneana si orientala   Bucataria mediteraneana si orientala Icon_minitimeFri Dec 10, 2010 9:11 am

Salata Chinezeasca


Ma gandesc sa gatesc pentru astazi la pranz ceva mai deosebit ca doar e prima zi de week end. e vorba de salata chinezeasca, un deliciu de mancare. Iata si reteta, extrem de simpla pentru cele ce se incumeta sa incerce:

Ingrediente

- 1 kg piept de pui degresat si dezosat;
- 6 morcovi;
- 2 cutii ciuperci;
- 1 cutie boabe dulci de porumb;
- ceapa verde;
- condimente: praf de curry, ghimber, praf de pizza;

Se curata pieptul de pui si se taie rondele 1 cm latime si 3-4 cm lungime. intr-o oala de teflon sau inox se pun 2 - 3 linguri de ulei si se adauga carnea. Se pune capacul si se da la foc mic, mestecand din cand in cand. Se pun condimentele si se lasa cca 15 min. Separat, se taie morcovii in forma unor betisoare de chibrit sis e pun in alta oala cu putin ulei si condimente, se adauga ceapa verde, apoi ciupercile clatite si stoarse, precum si proumbul. Se acopera sis e da la foc potrivit. Cand sunt gata se amesteca.
Se ser veste cu orez. La o parte orez, doua parti apa, 1 lingurita sare si o lingurita de unt. dupa ce incepe sa fiarba,s e da la foc redus, se mai infoaie din cand in cand cu furculita.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Sponsored content





Bucataria mediteraneana si orientala Empty
PostSubject: Re: Bucataria mediteraneana si orientala   Bucataria mediteraneana si orientala Icon_minitime

Back to top Go down
 
Bucataria mediteraneana si orientala
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Bucataria romaneasca
» Bucataria de Ramadan

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Romanian Cafe  :: Gastronomie :: Bucataria in jurul lumii-
Jump to: