Romanian Cafe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Romanian Cafe


 
HomeHome  GalleryGallery  SearchSearch  Latest imagesLatest images  Log inLog in  RegisterRegister  

 

 Casa dorita...

Go down 
5 posters
AuthorMessage
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Casa dorita... Empty
PostSubject: Casa dorita...   Casa dorita... Icon_minitimeFri Jun 04, 2010 2:53 pm

Citeam acum recent pe un forum de limba engleza despre cineva care, in ciuda crizei economice prin care trec si americanii, si-a cumparat o casa stil ferma. Era foarte frumoasa si partial casa visurilor mele. Cum va imaginati casa in care v-ati simti "ca acasa"? Puteti chiar pune poze.
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Casa dorita... Empty
PostSubject: Re: Casa dorita...   Casa dorita... Icon_minitimeSat Jun 05, 2010 8:26 am

Casa visurilor mele este casa aceea mare cu un etaj, cu tavan inalt in stil clasic eventual vechi cu mobila masiva, grea in culori inchise cam cum aratau casele marilor bogatasi si printi de prin secolul 19, inceput de 20. Am si avut posibilitatea sa traiesc intr-una cam asa. In Bucuresti, 3 ani de zile am stat in casa unor oameni foarte bogati, implicati in politica pe vremea comunismului. Oamenii aia aveau numai mobila de colectie in casa. Mereu puneam intrebari de unde e cutare obiect si imi spuneau: este de la o expozitie din Viena, de la unchiul meu medic in 1870, de la alta expozitie din Budapesta, de la sotia scriitorului cutare...si lista continua...era absolut superb!! Probabil ca nu as vrea sa fie chiar identic insa intr-un stil apropiat. La casuta sa ii adaugam si o biblioteca...o camera imensa cu dulapuri pe cativa pereti..cu fereastra larga si draperii ... fotoliu sau o sofa confortabila unde sa te duci sa stai cu cartea in brate sa citesti pana adormi eventual Very Happy Daca am sa gasesc poze, am sa va arat!
Back to top Go down
stefanev

stefanev


Posts : 82
Join date : 2010-05-28
Location : Iasi

Casa dorita... Empty
PostSubject: Re: Casa dorita...   Casa dorita... Icon_minitimeSat Jun 05, 2010 8:37 am

sunt frumoase casele cu tavanul inalt, insa impractice pentru tara noastra. Regreti fiecare centimetru de tavan peste media de 2,70cm atunci cand iti vine factura la incalzire pe timp de iarna Smile) Chiar daca ai avut bani sa iti faci o asemenea casa, trebuie sa ai bani si sa o intretii, si nimeni nu iti garanteaza stabilitatea financiara si peste 10 ani Smile


Eu sunt cu un stil mai modernist, am cateva idei proprii care ar face casa sa fie mai speciala. Cateva exemple: in loc de clasica tabla, pe acoperis se hidroizoleaza planseul, se aduce pamant si se planteaza flori pe jumatate din suprafata, iar pe cealalta suprafata se face o terasa inchisa, deasupra panouri solare. Eu sunt adeptul caselor verzi, iar pamantul este un extraordinar izolator termic Smile, livingul cu design futuristic cu un acvariu modern, bucatarie cu usa culisanta spre terasa, etc etc Smile
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Casa dorita... Empty
PostSubject: Re: Casa dorita...   Casa dorita... Icon_minitimeSat Jun 05, 2010 10:11 am

Si insectele de pe acoperisul caselor verzi nu intra in casa?
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
stefanev

stefanev


Posts : 82
Join date : 2010-05-28
Location : Iasi

Casa dorita... Empty
PostSubject: Re: Casa dorita...   Casa dorita... Icon_minitimeSat Jun 05, 2010 10:21 am

pe unde sa intre daca ai plase la geamuri? Smile
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Casa dorita... Empty
PostSubject: Re: Casa dorita...   Casa dorita... Icon_minitimeSat Jun 05, 2010 10:26 am

usa de la balcon, usa de la intrare... Razz
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
stefanev

stefanev


Posts : 82
Join date : 2010-05-28
Location : Iasi

Casa dorita... Empty
PostSubject: Re: Casa dorita...   Casa dorita... Icon_minitimeSat Jun 05, 2010 3:13 pm

daca e sa o luam asa... iti intra oricum in casa Smile))
Back to top Go down
elenjohn

elenjohn


Posts : 274
Join date : 2009-08-15
Age : 66
Location : messina-italia

Casa dorita... Empty
PostSubject: Re: Casa dorita...   Casa dorita... Icon_minitimeSun Jun 06, 2010 5:38 am

Casa visurilor mele? Toata viata am visat un fel de casa........Cand eram tanara un fel apoi cu anii........... Am tot suferit in apartamentele noastre ingesuite , comuniste.Stef are dreptate, nici sa nu visati case inalte. Pentru zonele reci sunt inadaptabile. Consum mare de caldura, deci bani in minus la bugetul fiecaruia. Eu imi doresc o casa mica cu camera de dormit, salon mic, bucatarie , baie si o terasa mare care sa fie jumatate acoperita jumatate nu. Cocheta pe dinafara ,si foarte simpla pe dinauntru. Exteriorul sa fie aspectos ,interiorul practic, elegant,rafinat,cu putina mobila aleasa cu gust. Are cineva un proiect de restructurare o casa ce are 2 camere sa fie transformata intr-o bijuterie ? casa are 500 m de gradina e o casa pe pamant. Ma intereseaza pentru ca aceasta casa exista si vreau sa o renovez cu bani putini,sa fie cuibul meu la batranete. Sau chiar o idee ceva care sa o pun in practica, cat de curand posibil. Intai ma intereseaza renovarea, restul sa fac in timp ca acum posibilitate nu prea este de terminat, dar am bani pentru refacut cam asa cum vreau eu, m-ar interesa exteriorul si diviziunea interioara pe moment.
Back to top Go down
yasmine

yasmine


Posts : 1209
Join date : 2009-10-30
Age : 39
Location : Manchester, UK

Casa dorita... Empty
PostSubject: Re: Casa dorita...   Casa dorita... Icon_minitimeSun Jun 06, 2010 8:34 am

Apai eu tin neaparat sa fie casa cu tavan inalt...nu conteaza costurile...din moment ce imi iau casa cu etaj si cu mobila de colectie si mai stiu eu ce obiecte de arta...inseamna ca imi permit sa platesc si intretinerea ei... Razz Bineinteles nu exclud nici varianta unei casute mici si cochete precum spune Elen, insa eu simt nevoia de spatiu... Pana una alta, macar de-as avea eu si 35 mp casa mea, sa stiu sigur ca e a mea si nu mai am bataie de cap cu chirii. Razz
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 1391
Join date : 2009-08-03
Age : 50
Location : Cairo

Casa dorita... Empty
PostSubject: Re: Casa dorita...   Casa dorita... Icon_minitimeFri Jul 23, 2010 1:45 pm


Ce-ati spune de o casa construita din lemn de cea mai buna calitate? Ceva asemanator unei case de vacanta dar mult mai solid construita. Asezata la o oarecare distanta de valurile marii. Gradina fertila de legume si mica livada de fructe de jur imprejur, precum si micuta gradina de flori frumos mirositoare. Bunicii mei aveau o casa asemanatoare cu deosebirea ca nu era din lemn si nici nu era asezata la malul marii.
Cam astea ar fi detaliile exterioare. Mi-ar placea sa aiba 3 etaje, respectiv trei apartamente, pentru noi si copiii nostri. Ar trebui sa ma mai gandesc la designul interior, mi-ar placea atat de multe aranjamente...
Back to top Go down
https://romaniancafe.forumotion.net
Hajar

Hajar


Posts : 11
Join date : 2010-07-23

Casa dorita... Empty
PostSubject: Re: Casa dorita...   Casa dorita... Icon_minitimeFri Jul 23, 2010 8:37 pm

Sa aiba o gradina mare , cu multe flori si un leagan ca sa pot sa citesc si sa imi beau cafeaua in aer liber Smile
Back to top Go down
Sponsored content





Casa dorita... Empty
PostSubject: Re: Casa dorita...   Casa dorita... Icon_minitime

Back to top Go down
 
Casa dorita...
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Casa visată...
» Bauturi preparate in casa

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Romanian Cafe  :: Discutii Urbane :: Casa visurilor mele-
Jump to: