Romanian Cafe

HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  Log inLog in  RegisterRegister  

Share | 

Chiar simple fragmente..

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
yasmine

PostSubject: Chiar simple fragmente..   Thu Jan 14, 2010 11:13 pm

"Acum doresc sa ma retrag in cuibul meu departe de orice lume si orice civilizatie, sa ma inconjor de parfumurile mele, de lucruri si oglinzi si sa gandesc daca am mai facut un pas in evolutie, daca din contra am cazut, cine sunt si unde am vrut sa ajung, daca am alergat din nou dupa o iluzie, daca m-am atasat de oameni si de o cultura din singuratatea si nevoia de atentie, daca nu chiar cautam o familie intreaga si imensa adica un intreg popor sa ma sustina si in acelasi timp sa imi ofere libertatea de a fiu eu insumi in spatiul meu, cu toate visele, amintiri si scrieri. Acum stiu ca am avut si am o lume la picioare pe care sa o transcriu prin ochii mei, prin prisma sufletului si puterea mintii. Imi e de ajuns pentru o clipa si chiar mai multe sa pastrez tacerea si sa revad filmul lumii observate de-a lungul ultimului an…mi-e dor sa imi expun un morman de amintiri invalmasite, mult prea pretioase ce tind sa se piarda, si nu vreau sa pierd nimic…vreau sa ajung in ultimul moment al vietii cand am sa regasesc atata emotie si vibratie din cele scrise acum, cand nu voi mai fi capabila sa discern veridicitatea umbrelor ce imi vor trece fugitiv prin ochii mintii."
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: Chiar simple fragmente..   Thu Jan 14, 2010 11:15 pm

"A trecut un anotimp, o vara peste mine si dintr-o data caldura din jur si din pat imi dadea senzatia ca sunt acasa…imi amintea de mirosul verii inabusitoare din apartament cand stateam cu familia si fiecare se lungea pe podea, pe balcon sau in pat ametit de somn si obosit de caldura asudand cu toate usile deschise. Ma acopeream cum faceam si acum cativa ani acasa, mereu am avut impresia ca tot ce produce caldura in mine, in timpul somnului se opreste si ma trezesc rece. Somnul de dupa-amiaza azi si somnul din amiezile precedente cand visam sa calatoresc, sa plec de acasa, visele in ton cu muzica radioului si zgomotul indepartat al vreunui avion…probabil nici acum nu constientizez schimbarea, traiesc aici si nu mai stiu daca mi-e placut sau nu, daca m-am adaptat sau simplu am mai trait experienta candva insa inconstientul meu refuza acceptarea schimbarii, visez si iar visez locurile de acasa, strada, casa desi nu mai exista, dealurile, pe parintii si fratele meu desi cand ma trezesc nu simt nici cel mai mic dor de ei ca si cum nu ar exista iar ce am trait cu totii a fost un vis, a fost o inchipuire ce s-a dezvoltat cu precadere noaptea."
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: Chiar simple fragmente..   Thu Jan 14, 2010 11:36 pm

"Amintirile mi se dizolva incet incet si imi ramane esenta, un produs pur rational lipsit de senzatii, se transforma in simple imagini de care ma simt straina, nu le recunosc a fi ale mele si ma intreb unde s-a dus latura lor afectiva, daca sunt intr-adevar capabila de o asemenea uitare. Daca scopul uitarii lor este doar o forma de aparare pentru a putea continua sa traiesc si sa gasesc loc pentru alte sentimente ar fi minunat. De fapt ar fi minunat daca s-ar sterge pur si simplu din memoria afectiva fara sa ramana inchise, reprimate intr-un colt al inconstientului ca mai apoi sa reapara sub diverse forme. As fi vrut cateodata ca X sa nu “dispara” prea curand ca sa imi pot mentine memoria proaspata si vie, sa pot sa scriu despre mine si el, despre mine si A, despre mine si eu, sa fixez clipele ca intr-o rama sau o simpla fotografie, sa ma definesc prin el, sa ma transform si sa remarc mai tarziu schimbarea, sa imprim toate starile si gandurile aici, ca mai tarziu sa le retraiesc. "
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Chiar simple fragmente..   Fri Jan 15, 2010 9:05 am

Mi-au mangaiat sufletul "fragmentele tale". Astept si alte scrieri...
Back to top Go down
View user profile http://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

PostSubject: Re: Chiar simple fragmente..   Fri Jan 15, 2010 1:59 pm

Ei na....Smile lasa ca mai postez...
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: Chiar simple fragmente..   Fri Jan 15, 2010 4:26 pm

"Las putin deoparte trecutul si ma leg putin de prezentul terifiant si confuz, cand tot ce ma inconjoara e strain de mine, am revazut cladirile mari din centrul orasului, impunatoare si vechi, masive si cioplite ici colo de trecerea vremii. Am ramas nemiscata si aveam senzatia ca ma aflu dincolo de lume si privesc printr-un geam invizibil, ma deprima din nou maretia lucrurilor pe langa mine… marunta si insignifianta, ma deprima valea adanca ce se casca intre mine si ceilalti, ca nu am reusit sa fiu inteleasa, sa ma fac inteleasa si mai ales sa ma inteleg in totalitate pe mine. Mi-am amintit de X, de inaltimea lui, de vocea lui, de zambetul lui, de nostalgia momentelor petrecute impreuna pentru ca in final sa imi spun ca probabil a fost singurul care ma intelegea si ma cunostea suficient cat sa nu fie nevoie de o exprimare verbala pentru a transmite ceva de valoare. Desi a “disparut” brusc din viata mea insa nu cu desavarsire si pentru totdeauna, desi mi-am zis ca m-am resemnat si am considerat capitolul incheiat cu zambetul pe buze, impacata cu ultima noastra intalnire plina de emotii, zambete si convingeri, mi-a ramas tiparit in creier stilul lui pe care il compar cu al celorlalti, il caut in fiecare barbat apoi imi reintorc gandul la A si la momentul intalnirii noastre care s-a concretizat intr-un mod surprinzator. [...]
Am pastrat amintirea si forma ultimei intalniri ca pe ceva divin care pe cat ma inalta cand o revad, pe atat ma copleseste Nu exista data sa nu zambesc cand imi trec chiar si fulgerator prin minte secvente cu el.. e doar un zambet resemnat, ce scoate la iveala o fericire calda si linistita ca si cand am atins maturitatea unei femei de patruzeci de ani, clasica si eleganta, cu un sentiment aparent de siguranta de sine. Daca as putea sa redau in cuvinte simtirile si trairile mele, sa-mi pictez propriul suflet si sa continui sa il privesc ca pe o opera de arta a…mea, a naturii, a hazardului, a lui X si A, as atinge vesnicia… As fi vrut sa stiu ca n-am sa-l mai vad, sa imi fi spus ultima data, sa am sansa sa ma uit mai atenta la trasaturile lui sa mi le intiparesc bine in minte, sa pot sa il conturez aici in detaliu pentru ca stiu ca intr-o zi va ramane o amintire vaga, o imagine creionata peste care se va fi asezat praful."

Cam atat pt azi Very Happy
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: Chiar simple fragmente..   Sat Jan 30, 2010 11:34 pm

"Anul 2009, un an plin de evenimente si simtiri, un soi de furtuna si soare, schimbare si iar schimbare, un an confuz care nici nu stiu cand a inceput si aproape ca se termina. Din contururile ramase si din rezultatele clare si concrete, am inceput noul an prin teama obsedanta de lucrarea licentei pe care ar fi trebuit sa o pregatesc de multa vreme insa teama de inceput si de esec la care a contribuit cu mare pricepere lenea, m-au departat de subiect. Aproape ca il reprimam si imi spuneam ca oricum am destule cunostinte in domeniu, nu mi-ar fi greu sa astern pe foaie stocul de informatie prezent in forma de idei ramificate. Am amanat pana in ultimul moment cand rusinea fata de mine de a fi terminat patru ani de facultate fara sa am o diploma, rusinea fata de colegii cu care nici nu doream sa ma intalnesc pentru ca ei desi mai slabi decat mine insa mai harnici si constanti, au reusit sa aiba un adevarat success iar eu raman in urma, toate aceste ganduri ma urmareau inclusiv noaptea cand as fi vrut sa am un somn linistit insa inima mi se zbatea in incercarea de a ma trezi sa ma puna in fata faptului: este momentul sa decizi!
Si am decis in final, insa numai perioada in care voi scrie tot ce aveam de spus, aveam de gand sa ies din banalitate si sa expun lumii ceea ce nu stia si se baza pe vorbe si pareri auzite insa nu pe fapte concrete. Mi-au trebuit alte trei zile in care sa imi fac in minte un plan sau mai degraba spus sa imi fac curaj sa incep cu o idée oricat de stangace ar fi insa sa pot intra in miezul subiectului si sa raman acolo sa ma desfasor cum stiu eu mai bine. Am ales din nou cu incapatanare sa unesc cele doua lumi cea araba cu cea europeana, sa fac pace intre ele si sa expun frumusetile lumii magice, spirituale si plina de mister care m-a fascinat de atata amar de vreme…si spun amar pentru ca nu o singura data m-am nimerit in fata oglinzii si imi spuneam ca pasiunea aceasta ma va duce la pierzanie insa nu am reusit nicicum sa scot din mine aceasta latura, mi-as fi cerut propriei persoane sa renunt la mine, la intreaga structura si personalitate, ceea ce devine cu atat mai dificil cu cat plasez aceasta creatie, a doua dupa Univers. Asadar, mi-am reluat ideile invalmasite si incercam sa le dau o directie, mi-am propus sa fac o paralela intre tara mea si Egiptul azi, legandu-ma minutios de legea lor, cultura si atitudini, valori morale, o privire in si din a treia lume devenita subiectul prim de abordare al mass-mediei inflacarate sa arunce vina si pietrele peste granitele bietilor arabi. Eu cautam cu incapatanare, sufocata de iubire si fermecata de magia lor, sa explic lumii ceea ce ma fascineaza dincolo de marginile mintii noastre si de ceea ce ochii unora pot sa vada de la distanta prin sticla colorata. As fi vrut sa fac pace…as fi vrut sa umplu lumea noastra cu mister si iubire, cu sentimente profunde si inaltatoare, cu feminitate si masculinitate lipsite de vulgaritate si fiecare jucandu-si rolul in mod natural. "
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: Chiar simple fragmente..   Sat Jan 30, 2010 11:35 pm

"..Sa revin la lucrarea mea de licenta si la comparatia pe care doream a face, am constatat cu stupoare ca nu pot si nici nu vreau sa descriu legea si istoria Romaniei pentru a oferi o paralela interesanta intre cele doua lumi. Nu ma simt si nu ma simteam confortabil in mijlocul legii noastre complexe spre foarte complexe, facuta sa fie studiata in amanunt pentru a putea fi incalcata cu succes. Timpul era insa decisiv, nu era vreme de comparatii si nici nu as fi stiut sa o fac ceea ce m-a determinat sa ma axez pe lumea mea in mod imaginar, bazata pe cateva date concrete, pe logica si propria viziune despre cum erau vietile islamicilor acum sute de ani, despre cum isi desfasoara activitatile in zilele noastre, despre comportamente si ratiuni. Mi-era drag sa scriu, ma inhamam sa scriu si sa imi sustin parerile cu atata energie si emotie incat as fi plans si as fi implorat ca celalalt sa incerce sa isi deschida mintea si doar sa accepte un alt punct de vedere real si vazut din afara sistemului European. Ma identificam cu societatea in sine, faceam parte din ea pentru ca o traiam fictiv in fiecare moment, mergeam pe strada si repetam cuvinte in araba, ma acopeream mai tare ca femeia invaluita in mister, imi intelegeam soarta si preconizam ca voi avea un viitor sot roman pe care il voi tine la distanta si am sa il urasc pentru ca nu intelege regulile si farmecul civilizatiei arabe, adica nu ma intelege pe mine. Visam ca voi deveni mama si copila mea adorata va fi de-o frumusete divina careia am sa ii vorbesc in araba de mica si sa sadesc in ea sentimentele cele mai profunde si valorile morale care m-au calauzit pe mine. Pastram in spatiul meu un aer din povesti in care nu trebuia sa intre nimeni sa il perturbe…eu sunt eu in rand cu ceilalti, zambitoare si deschisa….eu sunt intr-adevar eu, singura cu mine, cu imaginatia …cu caldura din casa, cu esarfele transparente, cu lumanarile si aromele ambientale…cu oglinzile in care zambeam pentru mine si pentru personajul imaginar, cu muzica si miscarile seducatoare, cu toate aceste momente pe care as fi vrut sa le impart cu un om special care nu aparuse. Si totusi visam…la momentul cand acela va aparea si ma pregateam temeinic sa ii arat cat sunt de vie, cum stiu sa ma ofer pe mine, cum stiu sa ii ofer un spectacol, cum vreau sa il vad pur si simplu fericit, cum vreau sa il ador si sa ma adore pentru ceea ce sunt, nascuta in Romania insa cu spiritul catorva secole in urma de pe alte taramuri. "
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: Chiar simple fragmente..   Sat Jan 30, 2010 11:57 pm

"In acelasi mod romantic, dezorganizat si dezordonat m-am apucat de treaba si scriam in febra si cu convingere desi nu eram sigura ca este un proiect care sa se incadreze pe domeniul facultatii mele. Eram nesigura intr-adevar…nesiguranta a fost mai mereu punctul meu forte insa de data aceasta se datora cu atat mai mult absentarii in timpul celor patru ani de curs, timp in care m-am dedicat “pierderii” vremii pe mai multe planuri ca in final sa constat ca am capatat doar o experienta superficiala, extinsa pe o arie imensa, in care nu puteam face mai mult de doi pasi fara sa ma intreb daca e bine sau daca mi-am insusit cunostintele necesare si decum il faceam pe al doilea, observam un alt loc atractiv si ajungeam confuza si pierduta pentru ca nu mai stiam ce vreau si nu ma simteam confortabil nicaieri … Insa ma simteam confortabil in vise…aceleasi care m-au urmarit de mica si am perfectionat decorul pana am ajuns sa il identific cu o cultura si cu ritualuri ce probabil nici nu mai existau de secole sau poate nici nu existasera intr-un domeniu mai mare decat al povestilor si imaginatiei mele. Si eram mandra de mine…asternusem pe foaie mai bine de jumatate din viata mea intr-un mod indirect si aici ma refer la faptul de a merge in fata unei comisii si sa sustin cu incredere si tarie un alt model de viata, pasiunea mea de a-l descoperi si a-l trai…dorinta de a merge printre oamenii aceia calzi si amuzanti precum ii vedeam eu.
Concluzia finala dupa o saptamana de munca istovitoare cand zacea totul balta pe langa mine intr-o dezordine totala a fost succesul din punctul de vedere “academic” daca l-as putea numi asa si nicidecum in sensul de a convinge niste profesori sa iasa ei insisi din subiectivitate. M-au apreciat insa si pe langa amuzamentul omniprezent cand vine vorba de islamici, m-au incurajat si chiar m-au sfatuit sa continui cercetarile. Oare ce stiau ei despre ce scrisesem?? Nimic !!! As fi putut spune orice…cui ii pasa pana la urma?? Si cati dintre studenti in final aleg sa faca o lucrare pentru pasiunea si ambitia lor?? Am iesit in strada cu lacrimi in ochi si un zambet larg… am reusit!!! Si lumea imi parea mai mica si strazile mai false si fiecare individ ce trecea pe langa mine devenea simplu, banal si superficial, departe de maretia care ma cuprinsese cu atat mai mult privindu-ma toata in negru intr-o rochie eleganta si accesorii finute…mi-am spus ca sunt intr-adevar o femeie si inca una extrem de feminina care incepe sa traiasca un inceput de maturitate spirituala.
In aceeasi zi mi-am folosit elanul si am inceput sa trasez o linie a viitorului in care sa vizez principalele puncte care trebuie atinse. Ma gandeam ca e bine sa raman rationala si sa imi propun sa lupt mai mult pentru a avea propriul spatiu in care sa ma desfasor si sa il decorez in acelasi stil conform celor “1001 de nopti”, sa imi achizitionez cat mai multe rochii lungi, inclusiv si mai ales pentru purtat in casa, insotite de papucei finuti, toate menite sa descrie de o femeie decenta, misterioasa si visatoare dar activa, pregatita oricand sa treaca de partea spectacolului pentru placerea ei si a partenerul “ales”. In felul acesta mergeam intr-un stil leganat dar ferm simtindu-ma speciala si deasupra tuturor si priveam inainte fara sa observ ce ma inconjoara pentru ca nu ma puteam desparti de vise. E drept ca nu traiam in afara realitatii permanent insa era refugiul meu iar in restul cazurilor aveam tendinta de a analiza orice si pe oricine trece pe langa mine, sa patrund in interiorul fiecaruia si sa zic incantata…te cunosc!!! Nu esti enigma pentru mine in timp ce eu pentru tine da!!!"
Back to top Go down
View user profile
malika-angel

PostSubject: Re: Chiar simple fragmente..   Thu Jan 26, 2012 5:10 pm

Frumoase vise, frumos suflet! Bine te-am regasit,prietena! Prozaicul unei vieti este depasit daca ai un refugiu..Unii il gasesc in practicarea unei discipline sau in credinta in dumnezeu..altii intr-un vis.
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: Chiar simple fragmente..   Thu Jan 26, 2012 5:23 pm

Multumesc Malika, si tu scrii tare frumos! Smile Ma bucur sa te avem cu noi aici!
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Chiar simple fragmente..   Today at 8:07 am

Back to top Go down

Chiar simple fragmente..
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» A Simple Paper Dragon (easy to do)
» Cox Simple .020 Twin By Roger J Schroeder on RCG