Romanian Cafe

HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  Log inLog in  RegisterRegister  

Share | 

Ianuarie - carti

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Admin
Admin

PostSubject: Ianuarie - carti   Thu Jan 07, 2010 8:47 pm

Deschid topicul de discutie pentru planifcarea lecturii pe luna ianuarie. Hai Yasmine, ai vreun plan pe ianuarie? Revin cu amanunte, pup.
Back to top Go down
View user profile http://romaniancafe.forumotion.net
Clara

PostSubject: Re: Ianuarie - carti   Fri Jan 08, 2010 5:29 pm

Pentru ca nu s-a hotarat nimeni sa-si faca planul, hai sa zic si eu doua, trei cuvinte: va urez tuturor un"An nou fericit!",sa fiti sanatoase si implinite, indiferent de data la care l-ati sarbatorit sau de religia de care apartineti.
Revenind la discutie, pe ianuarie nu am facut planuri de nici un fel (exceptand dorinta de a fenta depresia postsarbatori), insa cred ca voi reciti ceva, ceva din necesitatea de a ma detasa de realitate, dar fara efortul intelectual al unei carti proaspete. Daca ma voi razgandi, voi fi atenta sa va informez asupra titlului.
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Ianuarie - carti   Fri Jan 08, 2010 8:28 pm

Re-citirea e uneori mai importanta si mai plina de descoperiri decat prima lectura. De aceea e important titlul cartii. Spune-l si hai sa facem "disectia'.
Back to top Go down
yasmine

PostSubject: Re: Ianuarie - carti   Sat Jan 09, 2010 10:25 pm

Admin, baga "Ciocoii vechi si noi" mama lor ca mi-au mancat viata la vremea respectiva. Nici acum n-am citit, astept sa mi-o trimiti si discutam pe marginea ei..ca tot va place voua romanul romanesc. Very Happy Si mai astept si niste titluri noi, interesante, poate mai ies din literatura veche cu monstrii sacri. Razz
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Ianuarie - carti   Sat Jan 09, 2010 10:44 pm

S-a facut, uite acum trimiit "Ciocoii...". Sa stii ca e captivanta, pentru o batranica ( ca mine). Cert este ca mi-a placut si la 14 ani si la 20, de ce sa nu-mi placa si acum.Ia sa vezi ca am dreptate. Pup!
Back to top Go down
Clara

PostSubject: Re: Ianuarie - carti   Thu Jan 14, 2010 9:08 pm

Culmea coincidenței sau a ironiei, cum doriți să o luați... Ce credeți că am cumpărat de curând să recitesc? Ciocoii vechi si noi! Poate facem acea disectie vreodata, când îl terminăm toate de lecturat. Spor tuturor!
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: Ianuarie - carti   Thu Jan 14, 2010 9:15 pm

O fi de la conjunctura astrala, Clara, ce zodie esti? Very Happy Eu am citit jumatate, zilele astea il termin si discutam. Cert este ca imi da idei..Razz sa vedem cum punem de hotomanii Very Happy (glumesc..Razz ) E haios romanul oricum...la mine e prima data cand il citesc si cred ca am facut o alegere buna sa il citesc abia acum. Pup si spor la citit!!! Very Happy
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Ianuarie - carti   Thu Jan 14, 2010 9:35 pm

Dupa ce terminam de citit si re-citit "Ciocoii vechi si noi", deschidem topic nou cu acest titlu la sectiunea "literatura romana" , si o sa discutam.
Volens - nolens mi-ati facut programul de lectura pe ianuarie, si pentru mine va fi deci tot "Ciocoii". Numai asta ca am examenle de mijloc de an scolar si nu am timp nici sa mor...
Back to top Go down
Clara

PostSubject: Re: Ianuarie - carti   Thu Jan 28, 2010 1:42 pm

Nu intentionam sa fac planul nimanui, a fost o intamplare...Mai vedem noi cand vorbim, intai sa terminam ce am inceput.
Sunt balanta(mijlocul lui octombrie), dar nu cred ca are relevanta... O punem de mai multe hotomanii, si eu nu glumesc( prea mult) Razz
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: Ianuarie - carti   Thu Jan 28, 2010 1:52 pm

As pune-o si eu de o hotomanie...dar deocamdata nu pot ca sunt intr-un anturaj mai dificil..Very Happy
Sa zic de carte totusi...Admin, cred ca nu stiu ce topic mai facem...eu inca mai am 50 de pag din cauza autorului care m-a plictisit la refuz de la jumatatea cartii...ce mi-a placut cel mai mult au fost planurile "marete" ale lui Dinu si teatrul jucat de amanta...dupa ce a trecut de astea...s-a stins firul...si imi pare rau pt ca chiar ma amuzam...Smile
Back to top Go down
View user profile
Clara

PostSubject: Re: Ianuarie - carti   Fri Jan 29, 2010 9:52 pm

Sunt prea cinstiți? E cu atât mai ușor....(glumesc), dar chiar cred ca oamenii profund onești sunt plictisitori. O minciunică ici, o omisiune colo și gata varietatea.

Nu ți-a placut ideea ca Domnitorul sa facă ce vrea cu trupul său, dar capul să-i ajunga la Constantinopole? Am râs de m-am cocoșat de una singură.... E clar ca romanul nu are un nivel prea ridicat (e catalogat drept primul roman românesc modern), mai ales ca in proiect acesta era doar prima parte.... Mie mi-a placut recrearea atmosferei si mai ales umorul atât de spumos al lui Filimon. Laughing Recunosc ca finalul e cam pe lânga ce mi-aș fi dorit, dar vremurile cereau morală , deci....
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: Ianuarie - carti   Fri Jan 29, 2010 10:36 pm

Cereau morala ha??? poftim morala...Razz daca luam romanele romanesti, nu stiu cate promoveaza o societate morala Smile))) nici macar in multe poezii ale lui Eminescu...hihi Very Happy (l-am dat exemplu ca se considera geniul nostru)
Back to top Go down
View user profile
Clara

PostSubject: Re: Ianuarie - carti   Sat Jan 30, 2010 8:52 am

Păi vorbim de 1860...știau ei bine ca dragoste nu e egal moralitate, iar dragostea declarativa in genul geniului cu atât mai puțin...Revenind la Filimon, că de Eminescu nu mă iau (că intrăm in discuții interminabile și nu mă simt în stare), îi iert pierderile de ritm, concesiile făcute vremii sale și orice ar mai fi de criticat, doar pentru munca sa enorma de cercetare ce se vede în acuratețea detaliilor istorice și penru finețea umorului său.
În altă ordine de idei, ai citit Cezar Petrescu? Eu intenționez sa-l reiau la mâna...
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Ianuarie - carti   Sat Jan 30, 2010 9:14 am

Ce anume incepi sa citesti din Cezar Petrescu? Ca poate ne facem planurile pe februarie, lol.
Back to top Go down
yasmine

PostSubject: Re: Ianuarie - carti   Sat Jan 30, 2010 11:01 am

Cezar Petrescu....mai, de ce nu citim domne alte carti??? Ce ne veni cu literatura romana? ca ma cam plictiseste Sad
Back to top Go down
View user profile
Clara

PostSubject: Re: Ianuarie - carti   Tue Feb 02, 2010 9:17 am

Așa o fi, plictisitoare, dar alta nu avem, iar eu m-am săturat de literatura straină, și nu ma refer la limba în care e scrisă. Ceea ce unii pot considera că e genial, eu am ajuns de ceva timp la concluzia că nu mă îmbogațește, stimulează sau orice altceva. Sunt acum pe un platou (să-i zic așa) unde nu se strecoara nici o curiozitate.
Aș revedea Duminica orbului sau Aurul negru, nu știu, să văd... sau mă ,, leg,, de Mihail Sebastian, care e ușurel tare...
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Ianuarie - carti   Tue Feb 02, 2010 8:04 pm

"Aurul negru" m -a incantat mult o vreme...poate o reiau.
Back to top Go down
Admin
Admin

PostSubject: Re: Ianuarie - carti   Sat Jan 01, 2011 5:06 pm

Un nou inceput, fie ca anul 2011 sa va aduca numai binecuvantari!
Si fiindca incepem nu numai o luna noua dar si un an nou, m-am repezit in biblioteca si mi am ales 2 carti groase si doua mai subtirele asa. Asta, referitor la cantitate. Calitatea e superioara:

1. "Altogether being"- the collected stories of W. Somerset Maugham
2. "La Toute Petite" - J. Girardin
3."L'avare" - Moliere
4. "Le Desert de l'Amour" - Francois Mauriac

Toate aceste patru carti au apartinut socrului meu caruia ii placea tare mult sa citeasca. Colectiile lasate de el sunt rare si cu atat mai dragi mie.Am sa caut pe net copertile editiilor pe care le am, sunt de prin anii 1897, 1925,1933, 1935.
Back to top Go down
yasmine

PostSubject: Re: Ianuarie - carti   Sun Jan 02, 2011 3:00 pm

Buna dimineata! Va doresc si eu multe realizari pe toate planurile pt 2011 (nici nu imi vine sa cred ca am ajuns pana aici)! Eu am inceput deja din decembrie sa fac planuri pentru prima parte a anului care abia a inceput si sper sa ma tin de planificare. Despre cartile propuse pentru luna ianuarie am scris deja la topicul pentru decembrie. Am destule in plan si sper sa reusesc sa le si duc pana la capat.

Admin, cartile tale sunt tare interesante, cel mai mult m-a atras L'avare, sa imi spui cum este, poate o sa am ocazia sa citesc si eu!

Acum daca tot suntem aici, am sa va spun cateva idei despre cartea lui Khaled el Berry "Life is more beautiful than Paradise" pe care tocmai am terminat-o! Cartea este de fapt povestea unui adolescent care de la varsta de 14 ani a fost membru al "Fratiei", Jama' Islameya din Asyut. Pe langa intamplarile sale ca membru al acestei grupari musulmane, se prezinta destul de limpede lupta dusa intre cele doua tabere: musulmanii si Securitatea! Pe de o parte se stie ca musulmanii au vrut ca Egiptul sa aiba la baza Sharia' fara influente moderne, democratie si altele, au incercat sa duca la extrem (dupa parerea mea) corectarea comportamentului uman, incercand sa atinga absolutul care probabil nici macar pe vremea Profetului (pbuh) nu era posibil. Tanarul nostru a fost implicat in predici, prezentari si convingeri islamice mai ales printre elevi si studenti. M-a impresionat faptul ca acesti frati musulmani puteau inclusiv sa desparta doua persoane de sexe diferite care stateau de vorba pe strada, in campus etc, fara sa fie un cuplu legal. In final, Khaled este prins si dus la inchisoare pentru complotul impotriva regimului impreuna cu ceilalti membrii. Viata in inchisoare este descrisa destul de clar iarasi si cred ca pot intelege furia si agresivitatea musulmanilor intr-un mediu agresiv el insusi. Este exact precum mingea in perete, o forta loveste peretele care la randul lui exercita o forta de respingere. Viata in inchisoare, tortura si umilintele l-au convins ca pretul platit este prea mare, nu va reusi niciodata sa atinga absolutul in ceea ce priveste credinta si lupta pentru Islam.
In final, este eliberat si isi continua mai departe studiile (Facultatea de Medicina Asyut de unde este transferat la Universitatea de Medicina Cairo). Toate trairile psihologice, privatiunile, convingerile in raport cu realitatea il determina sa se izoleze in prima parte apoi treptat sa incerce un stil de viata "uman" trecand prin "pacatele" incercate de majoritatea oamenilor in zilele noastre.

Din nefericire, nu am avut inspiratia necesara pentru a descrie cartea asa cum ar trebui. Eu o recomand celor care sunt interesati de aceasta tema.

Iar de acum, am sa incep o carte a lui Karl Marx pe care vreau mai degraba sa o rasfoiesc, am de studiat gramatica limbii franceze, probabil in scurt timp vor veni si celelalte carti rezervate online pe langa celelalte 3 pe care le mai am, deci voi fi ocupata pana peste cap. Partea buna este ca aici cartile se pot tine 3 saptamani si le poti reinnoi pana la 10 ori in cazul in care nimeni altcineva nu le-a rezervat intre timp. De asemenea, numarul maxim de carti imprumutate este de 10 Smile)) de fapt cine si de ce ar lua 10 carti o data??

Spor la citit si la orice alte activitati, un an cat mai bun si care sa va aduca mai mult entuziasm, intelegere, rabdare si forta de munca! cheers
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Ianuarie - carti   Sun Jan 02, 2011 5:37 pm

Am citit tot Moliere ( nici nu e prea mult) pe vremea anilor de liceu dar in romaneste. Acum incerc "senzatii tari" incercand sa-l citesc intr-o franceza de inceput de secol XIX.
Back to top Go down
yasmine

PostSubject: Re: Ianuarie - carti   Sun Jan 02, 2011 5:52 pm

Ei, asta il face si mai special. As vrea sa fiu capabila sa citesc lejer in cat mai multe limbi si cat mai diversificate in fnctie de perioada scrierii. Asa simt o frustrare imensa cand stau aici in fata TV-ului si urmaresc filme vechi sau actiune veche unde se foloseste un limbaj "posh" de acum 100 de ani si inteleg 3 cuvinte DA si 10 NU. Ca sa nu mai zic de accente din diverse zone, invat si iar invat si citesc diversificat si tot constat ca-s un pic batuta-n freza si tot mai am enorm de invatat!
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Ianuarie - carti   Today at 3:03 pm

Back to top Go down

Ianuarie - carti
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1