Romanian Cafe

HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  Log inLog in  RegisterRegister  

Share | 

Din gama "Caragiale mic copil" lumea in ziua de azi

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
yasmine

PostSubject: Din gama "Caragiale mic copil" lumea in ziua de azi   Sat Jan 02, 2010 5:57 pm

Dragii mei si dragele mele (care mai cititi in afara de Admin Very Happy )..am simtit nevoia sa creez un topic si pt situatiile haioase, dupa cum bine se stie, rasul ma caracterizeaza...si in plus de asta nu vreau sa rad singura Razz Asadar, multumesc Admin pt ca mi-ai dat mana libera Very Happy !

Despre ce vroiam sa spun?? Ahh, da!! In vremurile cand eram eu mai tanara, am cunoscut un domn mai in varsta decat mine cu vreo..7 ani, deci aveti la alegere sa ii calculati varsta. Individul acesta stiu eu ca era laudaros de fel, dar laudatul ala in sictir gen...off, iar trebuie sa imi mai cumpar o masina!! La naiba, m-am saturat de activitatile astea de rutina!!! Smile Si eu il ascultam si nu ziceam nimic...eu fiind neinteresanta pt el, pt ca nu ma laudam, nu aveam cu ce, nu aveam casa, masina, ce sa mai discutam?? Avea numai el si altul nu!! Trece o perioada destul de indelungata, sa tot fie aproape un an, ma contacteaza si discutam frumos si omeneste sa reusim un update pe ultimul an.Eu deja ma gandeam...wow, si-a adus aminte de mine, un gest frumos Very Happy si dupa discutii, ma intreaba unde locuiesc, in ce zona cat este de frumoasa, cat este de luxoasa, constata ca da, se merita apoi isi face invitatia la mine, sa il primesc cu tot cu "masinuta" lui la mine acasa caci vine la un targ (el fiind din alt oras) si nu are unde sa stea. Eu incercam sa ii explic mai cu bun simt ca nu se poate, doar nu era sa il pun sa doarma pe masa in bucatarie ca mortul, in plus locuinta nu imi apartine, deci NU! A insistat el, a vazut ca nu tine..a intrerupt orice fel de comunicare! Adevarul e ca nici nu ii duceam dorul. Si iaca de atunci sa tot fie vreo 2 ani timp in care cred ca am mai vorbit o data, dar ieri....ieri ma trezesc cu urari din partea mariei sale, cuvinte frumoase, eu deja spuneam la fel...vai de mine, cata onoare!! Cum de s-a gandit el asa la mine??? Acuma de noul an??? Am aflat si nu oricum. Azi intra in discutii iarasi...eram profund surprinsa si numai cu ganduri cuvioase, omul o fi sensibil acuma de sarbatorile care tocmai au trecut. Azi imi spune..."era bine daca imi aratai si mie Egiptul...dar tu te intorci in tara acum..." Eu sa il consolez,,,ei lasa ca mai vin eu aici, n-o fi ultima data, poate ne nimerim sa mergem impreuna sa te ghidez Very Happy. Dupa aceea imi spune ca si-a facut planul oarecum pe 2010: "m-a invitat o prietena la Paris...voi onora invitatia...m-a invitat un amic in Senegal de Craciun, sa vedem cum o onorez si pe aceea" Am zis si eu...crestineste...foarte frumos Very Happy....Trece si conversatia asta si eu tot cu gandul acolo...o amica la Paris...un amic in Senegal...o amica...HAIT!!! Imi pica ideea, nu m-am prins, jur ca nu m-am prins pe moment...dansul dorea o invitatie de la mine sa vina sa stea la mine in aceasta tara plina de mizerie precum spunea el!! Si apoi sa tot te lauzi ca la o oarece varsta de 30 si de ani...mergi in plimbari de colo colo pe baza de invitatii. Astia sunt parvenitii din ziua de azi cred Very Happy Dar noi sa fim sanatosi ca boala vine singura!!
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Din gama "Caragiale mic copil" lumea in ziua de azi   Sat Jan 02, 2010 6:17 pm

Hehehehe, Moromete sa traiasca! Adica sa inteleg ca acest topic nu-i este adresat Adminei? Sa stii ca mie imi place varianta scrisa mai mult decat cea vorbita. Stii tu: "verba volant, scripta manet". Mai astept si alte situatii fine. Da pe aia cu mortu' nu o spui? Cand ii vine randul? Basketball
Back to top Go down
View user profile http://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

PostSubject: Re: Din gama "Caragiale mic copil" lumea in ziua de azi   Sat Jan 02, 2010 6:21 pm

Acest topic este dedicat tie si tuturor care citesc perlele unora transcrise de mine.Razz P-aia cu mortul o scriu dar sa cer voie autorului:)))
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: Din gama "Caragiale mic copil" lumea in ziua de azi   Sun Jan 03, 2010 8:17 am

Buna dimineata!! Very Happy Azi sunt extrem de bine dispusa, Admin stie de ce, Razz si pt ca sunt asa in toane bune, am sa povestesc si faza cu mortul despre care mentionase Admin aseara.

Vreau sa va spun ca locatia serviciului meu este exact in fata Facultatii de Muzica, unde zilnic copiii exerseaza la..trompeta. Dar absolut zilnic, nu am venit o data aici sa nu aud macar 5 min sunete de trompeta care acum au devenit enervante iar mai inainte ma duceau cu gandul la morti. Si cum ma plangeam eu de acest aspect, un amic imi spune ca a fost la o inmormantare si acolo a venit unul cu trompeta sa cante. Una din rudele mortului, a mers si i-a scos vata din urechi si ii spune raposatului: i-auzi Ionica tata, tie iti canta!!!! Razz
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Din gama "Caragiale mic copil" lumea in ziua de azi   Sun Jan 03, 2010 9:08 pm

Asta e un fel de umor negru dar ce sa faci daca oamenii fac uneori lucruri atat de stupide si fara sens...Am ras cu lacrimi la faza respectiva! Pacat ca nu -ti pot inregistra vocea atunci cand povestesti, ai mult farmec! Pup Very Happy
Back to top Go down
yasmine

PostSubject: Re: Din gama "Caragiale mic copil" lumea in ziua de azi   Mon Jan 04, 2010 8:36 am

Asa ma gandeam si eu Admin, ca am mult farmec la povestit oral Smile) Ar fi trebuit sa ma fac orator...ca tare mi-ar mai place sa tin discursuri, sa povestesc evenimente, etc etc...mi-am gresit cariera cum am spune noi! Razz dar mai am o sansa Very Happy o simt ca e pe undeva....Pup!!
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: Din gama "Caragiale mic copil" lumea in ziua de azi   Tue Jan 12, 2010 4:27 pm

Salutare la fiecare! Very Happy Azi vreau sa va povestesc o intamplare scurta. Dupa cum bine stiti ca plec, trebuia sa imi anunt proprietara ca plec din tara si sa stie ca voi elibera apartamentul. M-am gandit ce sa ii spun pentru ca in contract scria ca trebuie sa o anunt cu o luna inainte iar eu sunt o fire responsabila, adica iresonsabila in ultima vreme si prin urmare o sun abia azi cu o voce trista si ii spun ca va trebui sa plec din tara sambata pt ca e tata grav bolnav. Ea si-a exprimat parerea de rau si a vrut sa ma imbarbateze si mi-a spus asa: "stai linistita, peste tot se intampla din astea, cumnata mea a murit saptamana trecuta, God be with you " si cam atat !! Razz Am inchis si ma gandeam ce fel de atitudine e asta...adica, daca moare tata, nu e problema, oamenii mor oricum, se intampla des, deci sa plec de la premisa asta. Numai unul si unul in tara asta Very Happy
Back to top Go down
View user profile
Clara

PostSubject: Re: Din gama "Caragiale mic copil" lumea in ziua de azi   Wed Jan 13, 2010 11:58 am

Oh, draga de tine, bine că nu era adevarat, că te demoralizai de tot... Da las ca vii tu in tara unde nu vei intalni decat de astea... ,,proaspete,,. (nu-mi merg ghilimelele asa că improvizez cum pot).
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: Din gama "Caragiale mic copil" lumea in ziua de azi   Wed Jan 13, 2010 12:40 pm

Asa e Clara, Razz Si pana una alta sa vezi...eu imi faceam griji ca o las fara chirias, pierde femeia venitul lunar!! Eu am sunat-o ieri pe la ora 16.00 sa o anunt, azi la ora 9.30 dimineata ce credeti? Ma suna ea pe mine si imi spune ca la ora 1.00 vine o tipa sa vada apartamentul.!!! Awwwww!!! Sa stiti ca ea a stat toata noaptea si a muncit din greu sa gaseasca un inlocuitor Very Happy De asemenea m-a rugat frumos sa ii fac reclama la apartament pt ca domnisoara sa il inchirieze. Nici o problema...asa am facut!! Very Happy
Back to top Go down
View user profile
Clara

PostSubject: Re: Din gama "Caragiale mic copil" lumea in ziua de azi   Thu Jan 14, 2010 7:39 am

Fata cuminte ce esti.... Bine ca nu ai pe constiinta bugetul ei. Azi e 14, mai ai putin si vii acasa...Pup!
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: Din gama "Caragiale mic copil" lumea in ziua de azi   Thu Jan 14, 2010 2:13 pm

Nu ar trebui sa am pe constiinta bugetul ei pt ca oricum este o femeie foarte zgarcita si este oribil sa vezi un om care detine atatea proprietati, respectiv 2 blocuri cu apartamente majoritatea ale ei si le inchiriaza, plus o farmacie plus ea stie ce alte business-uri, sa o vezi cum se uita inclusiv la 5 L.E (adica mai putin de un $)...
Back to top Go down
View user profile
Clara

PostSubject: Re: Din gama "Caragiale mic copil" lumea in ziua de azi   Thu Jan 14, 2010 4:32 pm

Uneori, cei care au cel mai mult sunt si cei mai zgarciti. Bine ca tu ai constiinta curata in privinta ei ( ai facut tot ceea ce ai putut sa nu fie afectata de hotararea ta)...
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Din gama "Caragiale mic copil" lumea in ziua de azi   Thu Jan 14, 2010 7:09 pm

Hehehe, pai de aia au ca sunt "economi"...
Back to top Go down
yasmine

PostSubject: Re: Din gama "Caragiale mic copil" lumea in ziua de azi   Fri Jan 15, 2010 5:01 pm

Ai dreptate, Admin!!! Very Happy Mai stiam persoane care spuneau ca asa se face avere (deci baga de seama, mai lasa cheltuiala si cafeaua si dulciurile, un copan la o ciorba ajunge Very Happy ca altfel te ruineaza Razz ).

Dar din categoria acceidente marunte, vreau sa spun ce fac baietii. Am aici doi prieteni adormiti... la propiu, si pamantul doarme sub ei, sunt sigura. Intr-una din zile, saracii veneau noaptea pe la 3 de la film. Cum mergeau ei in liniste au adormit amandoi desi masina mergea deoarece instinctul pedalei nu a fost afectat. Se trezesc mai tarziu intr-o busitura, au nimerit intr-o masina din parcare si amandoi buimaci se intrebau ce se intampla. Incep dara sa se ia la cearta si sa se intrebe "ce faceai??? unde iti era capul???" si celalalt: "am adormit, capul era pe volan, dar macar tu???? tu ce faceai?? nu ai vazut ca adorm??" primul: " al meu cap era pe geamul din dreapta mea, am adormit, dar tu conduceai, de ce nu ai fost atent???" Si din una alta au zis, hai da-o incolo de masina, o lasam asa busita (pe cea din parcare). Asa au ajuns acasa fratilor!!!

Si la fel se intampla cu un altul...fermecat de data asta, adica..fermecat..adormit..tot pe acolo. Mergea linistit prin oras si vede o tipa pe strada...atat ce a fost atras de imaginea aia ca a intrat in masina din fata lui si culmea, cea din fata in urmatoarea. Se dau jos toti "accidentatii" si se intreaba: "domne, unde te uitai??? cum sa intri asa in mine??" primul vinovat: "ma scuzati, ma uitam dupa tipa aia" si cel de-al treilea intreaba si el : "dar tu unde te uitai de ai intrat in mine??" .."pai si eu tot dupa tipa aia ma uitam" In concluzie, toti trei ramasesera gura casca dupa o femeie si s-au accidentat usor in lant. Barbatii sunt niste minuni ce sa mai .Very Happy
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Din gama "Caragiale mic copil" lumea in ziua de azi   Fri Jan 15, 2010 5:51 pm

Very Happy sa stii ca sunt "tari" situatiile respective! Hehehe, conduceti atent folosind materia cenusie, va rugam!
Back to top Go down
yasmine

PostSubject: Re: Din gama "Caragiale mic copil" lumea in ziua de azi   Sun Apr 11, 2010 12:48 pm

Buna din nou! Am recitit cateva din povestirile mele de mai sus si aproape ca le uitasem, ca sa vezi la ce e bun forumul Razz

Azi mi-am adus aminte de o situatie de ieri si m-am trezit ca rad singura cu concluzia ca israelienii sau evreii cum li se mai spune, sunt in stare sa il insele si pe Dumnezeu fara pic de constiinta.

Ca sa incep cu inceputul, eu cunosc un individ israelian de cativa ani si probabil ca ne-am vazut de 6 ori pana acum avand in vedere ca fiecare era ocupat cu ale lui si oricum nu suntem pe aceeasi frecventa. Singura calitate demna pe care o are este ca se desfasoara amuzant. De fiecare data ma face sa rad de cad sub masa aproape. Ne-am reintalnit cu ocazia targului din Bucuresti si chiar ne-am si certat pe tema unui cuvant in araba clasica. El spunea ca e intr-un fel, eu ca e in altul. Eu eram foarte sigura de ce spun, el parea la fel. M-am enervat si ma obseda chestiunea asa ca vin acasa si ma uit in doua dictionare, unul luat din Romania si facut de cel mai bun prof de araba din tara care a si tradus cam 95% din cartile scrise de arabi. Celalalt dictionar este luat de la universitatea din Cairo. Ma uit in ambele si cuvantul era la fel precum am spus eu asa ca ma iau de israelian si ii spun: bah, eu am avut dreptate, e ca mine!! Logic ca nu putea sa cedeze, astia pana nu te mint pe fata nu se lasa deloc. Asa ca imi spune el ca e gresit in dictionare!!! Ha!!! Doua dictionare facute de super oameni, din doua locuri diferite, spun acelasi lucru si israelianul nostru care are la baza ebraica nicidecum araba, indrazneste sa spuna ca e gresit in dictionare. Mai sa fie!! Asa de tare m-am enervat incat imi venea sa ii dau si ignore in lista de messenger. L-am lasat in pace pana la urma si n-am mai vorbit cu el pana acum cateva zile cand imi spune ca a dat ID-ul meu fratelui sau ca va veni prin Iasi si poate ne vedem. Ok, bine! M-am trezit vineri cu un telefon de la fratele de 21 de ani, a incercat sa ma scoata din casa la suc-club la 8.30 PM numai ca regula la mine e regula, nu ies eu noaptea din casa Very Happy Dar am mai continuat putin sa stam la chat, unde s-a bagat si varul lui de-o seama cu mine, adica tot neamul israelian pe capul meu:D Am intrebat politicoasa ce religie au si mi-au spus ca sunt musulmani...acum ma intreb cum musulmani ca cel de la Bucuresti e crestin, sau asa mi-a zis..........semn de intrebare, n-au aceiasi parinti??? Whatever, cine stie!! Ideea e ca pe var il cheama Mohamed, nu incape indoiala Very Happy
Ieri m-am dus sa ma intalnesc cu cei doi si ma intrebau ce bere vreau. Poftim???? Eu si berea, eu si alcoolul mai bine zis Razz departe de mine! Si zic si eu asa ... bai, dar ce musulmani sunteti voi daca consumati alcool, stati in cluburi permanent, fete, una alta....nema rugaciune!! Si mi s-a spus ca asta era acum o mie de ani!! Acum nu mai e asa Very Happy hehe, religia are si ea niste stalpi in general, respectarea sau nerespectarea se traduce intr-un fel prin, credincios- mai putin credincios si derivate ale acestora. Ei nu puteau spune ca nu sunt tocmai implicati in religie...ei sunt, dar e pe bunul lor plac!! Asta chiar mi-a placut Very Happy sa inseli inclusiv divinitatea...astia chiar ca merita sa fie arsi pe rug, cine stie ce alte lucruri necurate mai fac! :p ....am devenit rasista??
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Din gama "Caragiale mic copil" lumea in ziua de azi   Sun Apr 11, 2010 11:51 pm

Nu ai devenit rasista...doar ca unii au niste idei cam ciudate , hehehehhe.M-a distrat sppiritul lor de turma, hai sa traim ca oile, sa nu scormonim mai bine ratiunile pentru care nu ar trebui sa facem anumite lucruri.
Back to top Go down
yasmine

PostSubject: Re: Din gama "Caragiale mic copil" lumea in ziua de azi   Mon Apr 12, 2010 7:33 am

Mi-a placut asta cu..""hai sa traim ca oile"" Razz cred ca multora le e comod!!
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: Din gama "Caragiale mic copil" lumea in ziua de azi   Mon May 03, 2010 9:38 am

Buna dimineata din nou,

Am simtit nevoia "disperata" de a scrie la capitolul acesta deoarece tocmai mi s-a tinut o teorie care vine dupa cum urmeaza:

Eu stateam acum cateva minute linistita la biroul meu si beam din cana cu ness facuta urme de ruj. Vine un coleg care lucreaza in vanzari si imi spune, dar ce ai pe cana?? Zic iaca, urme de ruj. Ahh, dar iti place rujul rosu? Zic, da!! Foarte mult! Fac o paranteza sa sapun ca preferintele mele in materie de haine sunt negru si alte culori cat mai inchise. Am o piele alba spre foarte alba si ador sa pun un ruj rosu si unghii rosii fara a mai folosi altceva ca si machiaj. Un ruj e mai mult decat suficient cand este rosu. Inchid paranteza si revin la colegul care spune ca vrea sa imi zica ceva si sa nu ma supar, dar femeile care folosesc ruj rosu sunt femei disperate. Wowwwww!!!!!! Inseamna ca toate femeile de pana acum 30 de ani cand s-a diversificat culoarea rujului, erau toate disperate. Razz. Va mai amintiti rujul ala rosu care nu se stergea 24 de ore, in ambalaj auriu si culoarea era verde??? Very Happy

Sa revenim, ii spun colegului ca fiecare are dreptul la parere, nu am de ce sa ma supar pt ca eu stiu mai bine ce sunt si cum sunt. El a continuat spunand ca totusi haina il face pe om, modul in care arati conteaza mult si o spune un om din vanzari. Absolut, sunt de acord cu el!!! Unde era problema la mine cand eu am cel mai decent si chiar elegant mod de a ma imbraca...ma uitam lung la el si oscilam daca sa ii fac teoria sanatatii, aceea ca a-ti face dantura (pt ca lui ii lipseste un canin), tine de sanatate, respect pt sine si mai apoi si de respect pt ceilalti carora le arati lipsurile tale. Sa mai adaug ca a lucra in vanzari intr-adevar presupune o tinuta impecabila si nu doua camasi schimbate una o zi si una o alta, care miros a fum de tigara si sunt imbacsite?? Sa mai spun ca a-ti taia unghiile inseamna ingrijire si igiena, nici macar nu are a face cu "imaginea din vanzari" . Ha!!!! Nu mai am cuvinte, oricum m-am abtinut sa intru in discutia asta lunga si sa ii spun ce va spun voua pe forum, asta ca sa nu se simta prost cu tot biroul plin de lume si mai apoi sa mi-l pun in cap sa iasa balamuc. M-am descarcat si eu aici Very Happy
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Din gama "Caragiale mic copil" lumea in ziua de azi   Mon May 03, 2010 12:00 pm

Probabil ca el e cel disperat incercand sa creeze o punte de legatura intre voi doi si nereusind. A ales o cale nu tocmai adecvata si nu tocmai ortodoxa. Tampitel, ce sa-i faci!
Am folosit rujul ala verde, eram adolescenta, ma fascina, hehehhehehe
Back to top Go down
yasmine

PostSubject: Re: Din gama "Caragiale mic copil" lumea in ziua de azi   Mon May 03, 2010 12:15 pm

eeeeeeeee, el vroia sa se dea destept, o fi zicand ca eu vin de la cucuieti. cand ma purtam eu super dama (si ma port si acum) el abia daca se stergea singur la nas hehehehe. cat despre rujul ala verde, doamne, cum il prindeam, cum ma dadeam cu el si apoi ma chinuiam sa ma frec sa nu ma vada tata si tot nu reuseam Razz era bestial ala Razz nu se mai fabrica din alea sa nu se mai stearga Very Happy
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: Din gama "Caragiale mic copil" lumea in ziua de azi   Fri Jun 11, 2010 11:38 am

Hai ca am ajuns sa ma amuz singura de cuvintele mele... lol! (ma refer la faza ca "el abia daca se stergea singur la nas" scris in mesajul anterior) hehehhe!!!

Azi am o noua poanta!! Am primit un CV de la o domnisoara nascuta....da, nascuta in '84! Imi place sa citesc CV-uri, intr-un mod cat se poate de sincer, gasesc ca stilul in care a fost scris, exprimat, spune multe despre persoana in cauza. La fel si despre domnisoara...si permiteti-mi sa va dau cateva citate:

"Aptitudini
Familiarizata cu lucrul in echipă, dorinţa de a învăţa lucruri noi, spirit de competiţie, cooperare, abilitati de comunicare, inventivitate, experienţă de lucru în echipă
Cunostinte avansate de Microsoft Office, WinMentor." Va rog sa luati notite: una din aptitudini este de exemplu, experienta de lucru in echipa...si nu numai.

Trecem la categoria "Alte activitati" si gasim aici: Hobby

"Alte activitati
- Hobby
Intalniri/Comunitate, Muzica, Divertisment, " De mult imi doream sa imi schimb hobby-ul. Cat de curand hobby-ul meu va fi...divertismentul si mai ales intalnirile...cu cei precum domnisoara in cauza Very Happy
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Din gama "Caragiale mic copil" lumea in ziua de azi   Fri Jun 11, 2010 11:46 am

Din pacate, lumea e din ce in ce mai ignoranta si noi trebuie sa ne adaptam situatiilor create. Asemenea tinere persoane ignorante imi provoaca mila pentru ca stiu ca nu vor intelege nici uns fert dinc e se intampla in jurul lor si vor trai intr-un strat gros de superficialitate pana la sfarsitul experientei umane.
Back to top Go down
Sponsored content

PostSubject: Re: Din gama "Caragiale mic copil" lumea in ziua de azi   Today at 3:03 pm

Back to top Go down

Din gama "Caragiale mic copil" lumea in ziua de azi
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Challenge 2: "Shagadelic 70's!"
» "Growing In Kindness" is now available
» Help identifying stoneware signature "S A H"
» "Trailer Park Boys"
» "The Victorian Affair." (Character Creation) RELOADED