Romanian Cafe

HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  Log inLog in  RegisterRegister  

Share | 

Cunoastere sau materialism?

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
yasmine

PostSubject: Cunoastere sau materialism?   Mon Dec 28, 2009 2:39 pm

Tocmai ce am avut o discutie interesanta mai devreme cu un prieten caruia ii spuneam ca doresc sa ma intorc in tara deoarece aici am cunoscut ce era de cunoscut...stagnez iar sufletul si energia mea nu suporta sa stea cu mainile in san asteptand sa rasara soarele maine. II explicam faptul la varsta mea, atata vreme cat traiesc decent si imi permit, doresc sa cunosc, sa am o viziune asupra lumii din ce in ce mai larga, sa ma formez pe mine ca om, sa imi cizelez caracterul, sa ajung sa iau decizii intelepte si apoi ma voi stradui sa ajung pe o pozitie inalta profesional si din multe alte puncte de vedere insa pentru mine, importanta e baza aceasta ca mai apoi sa nu ajung precum directorii despre care mentionam la topicul Jurnal,,,,sau ca multi altii care sunt inchisi si de-o prostie rara. Amicul m-a contrazis incercand sa aduca o tona de argumente spunand ca este important ca de la inceput sa faci o baza materiala...iar mai apoi sa vizitezi! Este important sa iti faci radacini si sa faci pe dracu' in paishpe cum se spune..si abia apoi faci altceva cultural.

Discutia si argumentele sunt multe si nu am timp sa redau...insa voi ce credeti? cam ce primeaza?? de la o varsta frageda sa incerci sa faci bani si atat, sa ai relatii de prietenie obisnuite, sau primeaza cunoasterea iar pe baza ei sa iti formezi un viitor, implicit stare materiala?
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Cunoastere sau materialism?   Tue Dec 29, 2009 8:33 pm

Banuiesti ca stii deja parerea mea. Materialul vine pe locul doi. La varsta ta esti capabila sa absorbi, sa conectezi, sa sintetizezi si sa analizezi informatii generale despre lumea in care traim. Acum e momentul cresterii spirituale. Cei care incearca sa faca bani si sa parvina prin orice mijloace de la varste fragede devin persoane fara bogatie interioara. Sunt interesati si traiesc numai pentru satisfacerea placerilor materiale. Mor cumva pe dinauntru...
Acum e timpul sa faci cercetari in interiorul tau si spre exterior... citeste, calatoreste, studiaza, experiaza. Nu astepta sa o faci la 50 de ani ca nu mai are farmec... nu se mai prinde nimic de tine, va fi prea tarziu pentru bazele unui astfel de inceput. Asta e parerea mea... Asteptam si altele. study

Last edited by Admin on Wed Dec 30, 2009 10:08 pm; edited 1 time in total
Back to top Go down
View user profile http://romaniancafe.forumotion.net
yasmine

PostSubject: Re: Cunoastere sau materialism?   Wed Dec 30, 2009 9:13 am

Iti multumesc Admin pt parere...dupa cum spuneai si tu, asteptam si altele Razz
Back to top Go down
View user profile
Clara

PostSubject: Re: Cunoastere sau materialism?   Fri Jan 08, 2010 4:54 pm

Nu prea am ce sa spun, Admin a punctat ce era important. Esti foarte tinara si e pacat de resursele tale sa nu le exploatezi la maxim. Formarea ta ca om e primordiala, caci de geaba ajungi '' mare'' in functie si salariu daca nu te placi tu insati ca om. De ce crezi ca dupa ce fac ce se cuvine, majoritatea "civilizatilor "o iau la vale pe panta filozofiei si a descoperirilor pe plan personal. Ei se descopera la batranete, tu ai ocazia si curajul sa o faci acum. Eu zic ca esti inteleapta. Nu-ti garanteaza nimeni ca mai tarziu vei fi mai bogata si disponibila. Acum esti mai toleranta cu greutatile, ceea ce e un avantaj enorm cand esti pe 'drum', plus ca esti dispusa sa iti asumi lectiile pe care ti le ofera viata pe care o alegi. Eu admir oamenii ce iau hotariri si isi asuma consecintele, asa ca... tot inainte si tine-ne la curent cu aventurile tale.
Back to top Go down
View user profile
yasmine

PostSubject: Re: Cunoastere sau materialism?   Fri Jan 08, 2010 8:19 pm

Iti multumesc Clara pt cuvintele tale. Apreciez foarte mult parerile voastre. Pe 17 ian ajung in Romania si urmeaza noile aventuri Very Happy cu gasitul de job si alte minuni din astea, sper ca totul sa decurga in regula si va tin la curent cu ce se mai intampla Very Happy Va pup!
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Cunoastere sau materialism?   Fri Jan 08, 2010 8:25 pm

Iti urez succes in noua aventura romaneasca de data asta, desi sunt putin trista. si zici ca maine e "party" de bun-ramas? Razz
Back to top Go down
yasmine

PostSubject: Re: Cunoastere sau materialism?   Fri Jan 08, 2010 8:59 pm

Very Happy Nu zi de ramas bun, ca nu imi place ideea...Very Happy e party asa intre noi doua sa mai stam la o "barfa" Very Happy
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Cunoastere sau materialism?   Fri Jan 08, 2010 9:08 pm

Hmm, ok, tre'sa pregatesc si gogsile alea, finally. Pup
Back to top Go down
yasmine

PostSubject: Re: Cunoastere sau materialism?   Sat Jan 09, 2010 9:50 pm

In gogosile alea s-au imbinat azi si cunoasterea si materialismul Smile) bune tare Very Happy
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Cunoastere sau materialism?   Today at 8:08 am

Back to top Go down

Cunoastere sau materialism?
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1